banner39

Dempsey: Görevim Suriye rejimini devirmek değil!

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, “Bana verilmiş olan görev IŞİD. Bir ulusun inşası veya Suriye rejimini devirmek değil” dedi.

Amerika 19.11.2014, 23:28 20.11.2014, 09:34
Dempsey: Görevim Suriye rejimini devirmek değil!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Washington’da katıldığı konferansta Irak ve IŞİD ile mücadele konusunda konuştu. Irak ziyaretinde görüştüğü Iraklı liderlerden gelecek günlere dair cesaret aldığını belirten Dempsey, yeni liderlerin "daha düşünceli" olduğunu, ülkedeki tüm unsurları kapsayıcı politika izlediğini vurguladı.

Irak güvenlik güçlerinin IŞİD’ten topraklarını geri almaya başladığını hatırlatan Dempsey, ancak ülke içinde yerlerinden edilen insanların yurtlarına dönmesini sağlamaya dönük planın ise gerisinde kalınıldığına işaret etti.

Dempsey, Irak’taki yeni yönetimin birçok olumsuzluğu devraldığını, o sorunların üstesinden gelmenin zaman alacağını belirterek, IŞİD tehdidinin de aralarında bulunduğu problemlerin ortadan kaldırılması için liderlerin “cesaret, şans ve liderlik” göstermelerine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Dempsey, bir soru üzerine, kendisine verilen görevin IŞİD ile mücadele olduğunu kaydetti. Dempsey, “Bana verilmiş olan görev IŞİD. Bir ulusun inşası veya Suriye rejimini devirmek değil” diye konuştu.

IŞİD ile mücadelenin sadece Irak’ta değil aynı zamanda Suriye’de de yürütülmesi gerektiğinin altını çizen Dempsey, askeri stratejileri açısından Irak’ın ilk sırada yer aldığını anlattı. Iraklı güvenlik güçlerinin kendilerinin de yardımıyla sahada daha da güvenilir bir partnere dönüştüğünü dile getiren Dempsey, “Irak’ta bizi tutarlı bir askeri stratejiye taşıyan şartları ayarladık. Ancak Suriye’de bazı şartlar hala olgunlaştırılmadı” ifadesini kullandı.

Dempsey, Suriye’de IŞİD ile sahada savaşacak güçlerin yeterli donanıma sahip olmadığını, bu nedenle araştırması yapılan güçlerin eğitilip donatılması için çabaladıklarını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?