banner15

Denizler 13 metre yükselebilir

Antarktika'daki iklim değişikliğini inceleyen yeni bir araştırma, küresel deniz seviyesinin, mevcut tahminlerden iki kat fazla artabileceğini gösterdi. Araştırmalara 2500 yılına kadar denizlerin 13 metre yükselebileceğini de işaret ediyor

Denizler 13 metre yükselebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yapılan son çalışmalar, Antarktika'daki erimenin, bu yüzyılın sonuna kadar deniz seviyesini bir metreden daha fazla yükseltebileceğini işaret ediyor. Araştırmaya göre 2500 yılına kadar da, dünya genelinde seviye 13 metre yükselebilir. Uzmanlar, karbon emisyonunda hızla kesintiye gidilmesinin bu riski sınırlandırabileceğini söylüyor.

Uluslararası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), 2013 yılındaki araştırmasında karbon emisyonlarında kısıtlama olmazsa, dünya genelinde denizlerin 2100 yılına kadar 98 cm yükseleceğini öngörüyordu. Fakat IPCC'nin tahminleri, Antarktika'dan minimum katkıya göre yapıldı. O tarihten bu yana yapılan diğer analizler, artışın daha yüksek olacağını gösteriyor.

FİZİKİ SÜREÇ GÖZLEMLENDİ

The Guardian'da yer alan habere göre, son araştırma, okyanusların son 2800 yılda hiç görülmediği kadar hızla yükseldiğini ortaya koyuyor. Bu da, 2100 yılına kadar seviyenin 1.31 metre daha yükselebileceği anlamına geliyor.

Geçen yıl yapılan bir inceleme, bir metre veya daha fazla yükselme ihtimalini çok olası görmezken, yeni araştırma ise deniz seviyesinin 2100 yılında 1.14 metre daha yükselebileceğini ileri sürüyor.

Bilim insanları kendi modellerinin daha doğru bir öngörüde bulunduğunu söylüyor zira ilk defa fiziki süreçlerin yarattığı etkiler de araştırma kapsamına dahil edildi.

Diğer modellemeler, ılık suların buz sahanlığını alttan eritmesine odaklanıyordu. Yeni araştırma ise, yüzeyde eriyen suyun etkisini ve yağmur damlaların tepen inip buzun kırılmasında yarattığı etkiyi de içeriyor.

Bu model ayrıca, yüzen buz sahanlığının dağılmasının yarattığı etkiyi de hesaplıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 11:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48