banner39

Dinlemelerin bir ABD'liye maliyeti 574 dolar

John Hopkins Üniversitesi uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke, NSA'nın ülke liderlerini dinlemesinin bir ABD'liye yıllık maliyetini hesapladı

Amerika 31.10.2013, 16:56 31.10.2013, 17:22
Dinlemelerin bir ABD'liye maliyeti 574 dolar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Ulusal Güvelik Ajansı (NSA)'nın dünya genelinde birçok ülkede onlarca lideri dinlemesi ülke halkına pahalıya patlıyor. John Hopkins Üniversitesi uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke, NSA'nın dinleme operasyonlarının maliyetinin Amerikalı başına ortalama 574 dolar olduğunu söyledi.

Kişisel blogunda NSA'nın dinleme operasyonları hakkında bilgi veren Hanke, "NSA'nın kirası çok yüksek" ifadesini kulandı.

NSA'nın yıllık bütçesinin 52,6 milyar dolar olduğunu belirten Hanke, bu miktarın NASA'nın bütçesinin 3, Tarım Bakanlığı'nınkinin ise 2 katı olduğunun altını çizdi.

Dinlemelerle ve maliyetiyle ilgili geniş bilgi veren Hanke yazısını "Yazımı 'Washington; dinliyor musun' cümlesiyle tamamlamak isterdim ama dinlediğinden eminim ve bu dinleme bana çok pahalıya patlıyor" ifadesiyle tamamladı.

NSA'nın dünya genelinde geniş çaplı dinleme programları yürüttüğünü ajansın danışman şirketi olan Booz Allen Hamilton'da çalışan Edward Snowden ortaya çıkarmıştı. Snowden, daha sonra Rusya'dan siyasi sığınma almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?