banner15

Dino Merlin, ABD'de en iyi 10 arasına girdi

Boşnak şarkıcı Dino Merlin, 6 yıl aradan sonra yaklaşık bir ay önce ''Hotel Nacional'' adlı albümüyle yeniden sevenleriyle buluşurken; albüm ABD'de dünyadaki en iyi 10 albüm arasına girdi

Dino Merlin, ABD'de en iyi 10 arasına girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Balkanlar'ın en ünlü şarkıcılarından Dino Merlin'in yeni albümü ''Hotel Nacional'', ABD'deki ''Billboard'' isimli dergi tarafından haftalık olarak yenilenen müzik listesinde, dünyadaki en iyi 10 albüm arasına girdi.

Bugüne kadar sanatçı kişiliği ve yaptığı eserlerle Bosna ve tüm Balkan halkının gönlünde taht kuran, Türkiye'de de çok sayıda dinleyicisi bulunan Boşnak şarkıcı Dino Merlin, 6 yıl aradan sonra yaklaşık 1 ay önce ''Hotel Nacional'' adlı albümüyle yeniden sevenleriyle buluştu.

Son zamanlarda başta Bosna Hersek olmak üzere Balkan ülkelerindeki birçok televizyonda, radyoda ve halka açık alanlarda Dino Merlin'in yeni albümündeki parçalar dinleniyor. Son albümü ABD'deki ''Billboard'' isimli dergi tarafından dünyadaki en iyi 10 albüm arasına giren Dino Merlin ise vaktinin önemli kısmını Saraybosna'daki tarihi Başçarşı civarında geçiriyor. Ramazan ayında ikindi namazı öncesi Gazi Hüsrev Bey Camii'ndeki mukabeleye katılan Dino Merlin, teravih namazını da yine aynı camide kılıyor ve ardından sevenleriyle birlikte civardaki çay ocaklarında oturarak sahura kadar sohbet ediyor.

Billboard'ın en iyiler listesinde yer almanın her sanatçı için büyük bir başarı olduğunu kaydeden Merlin, bu nedenle gururlu olduğunu söyledi.

Merlin, küçük yaşta, gitarı eline ''en iyi olmak için alıyorum'' dediğini ve o yolda devam ettiğini söylediğini ifade ederek, ''Eğer bir işi seviyor ve olması gerektiği gibi yapıyorsanız, uğraştığınız alanda en iyisi olmayı istemekten daha normal bir şey yok'' ifadelerini kullandı.

Kısa bir süre önce piyasaya sürülen yeni albümü ''Hotel Nacional'' üzerinde tam altı yıl çalıştığını anlatan Merlin, albümde 10 yıl önce yazılmış bazı eserlerin de bulunduğunu söyledi.

DİNO MERLİN

Asıl adı Edin Dervişhalidoviç olan ünlü Boşnak söz yazarı ve şarkıcı Dino Merlin, 1962 yılında Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da doğdu. 1983 yılında ''Merlin'' grubunu kurarak müzik hayatına başlayan sanatçı, bu grupla 5 albüm çıkardı. 1991 yılında ''Dino Merlin'' adıyla solo kariyerine başlayan sanatçı, kısa sürede birçok önemli başarıya imza attı.

2000 yılında çıkardığı ''Sredinom'' adlı albümü, eski Yugoslavya'yı oluşturan 6 ülkede en çok satan albüm oldu. Emir Kusturica ve Goran Bregoviç gibi birçok ünlü isim, savaş sırasında Bosna'yı terk ederken, Dino Merlin Saraybosna'yı terk etmeyerek seslendirdiği parçalarla halkına umut verdi. Seslendirdiği parçalarla Saraybosna'yı savunan Dino Merlin, Bosna-Hersek'in merhum Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç için yazdığı ve seslendirdiği ''Aliya Sen Olmasaydın!'' (Da te nije Alija) şarkısıyla Boşnaklar'ın gönüllerinde ayrı bir taht kurdu. Dino Merlin, Saraybosna'daki şehrin en büyük stadı Koşevo'da, 100.000 kişiye verdiği konserde, Aliya İzzetbegoviç için bestelediği bu şarkıyı seslendirirken, tüm stadyumu gözyaşlarına boğmuştu.

2004 yılında çıkardığı albümü ''Burek''te (Börek) yer alan, Saraybosna için yazdığı şarkının nakaratları ise Türkçe'dir. Türkiye'de yapılan Eurovision şarkı yarışmasında 2. olan Sırp sanatçı Zeljko Joksimoviç ile düet yapan Dino Merlin'in bu albümdeki ''Supermen'' adlı şarkısı, en çok ses getiren parça olmuştu.

Her albümüyle Balkanları etkileyen Dino Merlin, stüdyo kayıtlarının birçoğunu ise İstanbul'da yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 12:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48