banner15

Dünya Sağlık Örgütü'nden 'Zika uyarısı'

Brezilya'nın Rio kentinde düzenlenecek Olimpiyat Oyunları öncesi Dünya Sağlık Örgütü, Zika virüsüne karşı önlem alınması için uyarılarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü'nden 'Zika uyarısı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya’nın Rio kentinde 5-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları için geri sayım başlarken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Zika virüsünün yayılma hızı konusunda uyarıda bulundu. Örgüt, Brezilyalı yetkillere gereken önlemleri alma çağrısı yaptı.

WHO Genel Direktörü Margaret Chan, “Zika hakkındaki bilgilerimiz arttıkça, endişelerimiz de artıyor. Bir kez daha söylemeliyim. Zika’nın risk profili yıllara göre çok gelişti” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, ülkede virüsün yerel nüfus ve ziyaretçilere bulaşmasını önlemek için, “sivrisinekle mücadelenin ve epidemiye karşı alınaması gereken önlemlerin” artırılması gerektiğini vurguladı.

Brezilya yetkilileri ise, gereken önlemleri aldıklarını açıkladı.

Brezilya Sağlık Bakanı Leonardo Picciani, “Virüsle mücadele ve önleme tedbirleri, kamu güvenliği önlemleri olarak uygulamaya konmaya başladı. En önemlisi, Brezilya’nın dünya için olumlu bir mesajı var. Biz hazırız ve hazır olduğumuzu uluslararası kuruluşların temsilcilerine de gösterebiliriz “ dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, Olimpiyatlara katılacak sporculara ve izlemek üzere gidecek ziyaretçilere, sağlık yetkilileri ile görüşerek gereken önlemleri almaları çağrısında bulunuyor.

Zika virüsü, Avrupa ve Asya kıtası ülkeleri dahil olmak üzere 15’ten fazla ülkeye bulaştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 12:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48