banner15

Ekvador'daki depremin bilançosu büyüyor

Ekvador'da cumartesi günü meydana gelen depremde ölü sayısı 350'ye çıkarken yaralı sayısı 2 bin 527 oldu

Ekvador'daki depremin bilançosu büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekvador'da meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 350'e yükseldi. Depremde yaralananların sayısıysa 2 bin 527 olarak açıklandı. Arama kurtarma çalışmaları sürerken ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

BBC’nin haberine göre depremden etkilenen bölgelere 10 bin asker ve 3.500 polis memuru sevk edildi.

Yerel saatle Cumartesi günü 18.58'de meydana gtelen deprem komşu ülke Kolombiya'da da hissedildi. Büyük yıkıma yol açan depremin merkez üssünün kuzeydeki kıyı kenti Muisne'de olduğu belirtiliyor. 300 kilometre uzaklıktaki Guayaquil'de bir köprünün yıkıldığı bildiriliyor.

Altı kentte olağanüstü hal ilan edilirken, ülkenin Cumhurbaşkanı Rafael Correa deprem nedeniyle İtalya ziyaretini yarıda keserek ülkesine döndü.

Bunun, ülkede onlarca yıldır meydana gelen en şiddetli deprem olduğu belirtiliyor. Quito'daki binaların da sallandığı haber veriliyor. Başkentin bazı bölgelerinde elektrik kesilirken bir petrol rafinerisi önlem olarak bir süre kapatıldı.

Deprem nedeniyle Kolombiya'nın Cali kentinde bir hastane önlem olarak boşaltıldı. Peru'nun kuzey sahillerinde de tsunami alarmı verildi.

Ekvador sismik hareketliliğin yoğun olduğu "Pasifik Ateş Çemberi" adı verilen bir deprem kuşağında yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48