El Salvador işçilerinin sessiz katili: Ağır iş yükü

Orta Amerika ülkesi El Salvador'da binlerce şekerkamışı işçisi gizemli bir salgının pençesinde. Uzmanlar bu ülkedeki çok genç insanların ölümüyle ilgili araştırmaları sürdürüyor.

El Salvador işçilerinin sessiz katili: Ağır iş yükü

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

El Salvador'da gizemli bir felaket olarak görülen ve gittikçe yıkıcı etkilere sebep olan şekerkamışı işçilerinin ölümüyle ilgili tartışmalar büyüyor.

Al Jazeera'ya bir demeç veren Nöropsikolog Dr. Elizabeth Healey ülke şekerkamışı işçilerinin ölümlerinin sayısının lösemi, AİDS ve hatta diyabetten ölenlerin sayından daha fazla olduğunu söylüyor. Yıllar boyunca genç yaştaki işçilerin ölümleriyle ilgili sağlıksız yaşam tarzı, kimyasal gübre ve bakteriyel enfeksiyonlar açıklamar yapılsa da Elizabeth Healey buna itiraz ediyor.

Healey'e göre işçi ölümlerinin bu denli fazla olmasının en önemli açıklaması ağır çalışma koşulların. Healey bu durumu şöyle ifade ediyor: "Yükselen sıcaklık, fazla mesai ve su kaybı gibi sebepler böbrek fonsiyonlarının azalmasına sebep oluyor. Zamanla bu nedenlerin biriken etkisi, kronikleşiyor ve bireyler hastalığın pençesine bırakılıyor. La Isla Foundation adlı bir vakıf geçtiğimiz günlerde şeker kamışı işçilerinin fiziksel başa çıkışı ile ilgili basit formülleri tanıttı. Eğer buradaki düzene zamanında müdahale edilmezse. Her şey geç olabilir."

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2016, 14:45
YORUM EKLE

banner39