banner15

Emisyon skandalında Bosch'a inceleme

ABD'de Volkswagen emisyon skandalı ile ilgili olarak Bosh da incelemeye alındı.

Emisyon skandalında Bosch'a inceleme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li yetkililer Alman otomobil şirketİ Robert Bosch GmbH firmasını Volkswagen'in (VW) emisyon standartlarında yaptığı yolsuzluktaki rolü hakkında incelemeye aldı.

Reuters'in yetkili kaynaklara dayanarak verdiği bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı'na bağlı federal savcılar, dünyanın en büyük otomobil tedarikçisi Bosch'un, Volkswagen tarafından yıllardır ABD emisyon standartlarında yolsuzluk yaptığını bildiği veya buna katıldığı konusunda inceleme başlattı.

Bosch, Volkswagen'in altı modelinde ve Audi'de emisyon testlerinde yolsuzluk yapıldığının kabul edildiği modellerde kullanılan dizel motorların önemli parçalarını üretti. Kaynaklar aynı zamanda federal yetkililerin, yolsuzluğun VW hiyerarşisinde ne kadar uzandığını araştırdığını da söyledi.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar soruşturmanın henüz erken bir safhada olduğunu ve ABD'li yetkililerin Bosch tarafından yanlış bir şey yapıldığına dair henüz bir kanıt bulmadıklarını söyledi.

VW daha önce 2.0 litre dizel modellerinde ABD temiz hava testleri yapılırken çalışan fakat daha sonra araç yola çıktığında çalışmayan bir yazılım yüklendiğini kabul etmişti. Şirket Eylül ayında yaptığı bir açıklamada 482,000 tanesi ABD'de olmak üzere dünya genelinde 11 milyon aracın etkilendiğini belirtti.

Bosch, EDC17 isimli motor kontrol modülü ve Volkswagen, BMW BMWG.DE ve Mercedes-Benz'in DAIGn.DE de dahil olduğu Kuzey Amerika'da satılan dört silindirli bütün arabalardaki temel yazılımları sağlıyor. Bu sistemler bir aracın egzoz olarak salınmadan önce kullanılan akaryakıtı nasıl temizlediğini belirliyor.

ABD'li yetkililere göre Volkswagen laboratuvardaki emisyon kontrol testleri sırasında sistemi açan fakat araç yola çıktığında sistemin kapanmasını sağlayan bir motor yazılımı kullandı.

Volkswagen ve Bosch konu hakkında henüz açıklama yapmadı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 16:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35