banner39

Emlakçı alışverişte.. ABD Başkanı oldu ama emlak simsarlığından vazgeçemedi

ABD Başkanı Trump'ın gözünü Grönland'a dikmesi sonrası Avrupa basını tarafından alaya alındı

Amerika 22.08.2019, 15:55
Emlakçı alışverişte.. ABD Başkanı oldu ama emlak simsarlığından vazgeçemedi

Kopenhag, ABD Başkanı Donald Trump'ın Grönland'ı satın alma teklifini geri çevirince, Trump da Danimarka seyahatini iptal etti. ABD başkanı ziyaretinin iptalini, Danimarka Başbakanı Frederiksen'in Grönland'ı satın alma teklifini 'kötü' bir ifadeyle, 'saçma' diyerek geri çevirmiş olmasına bağladı. Köşe yazarları öfkelerini dile getirip, tartışmanın jeopolitik sonuçlarını inceliyor.

İsviçre alman gazetesi Tages-Anzeiger, Emlakçı alışverişte başlığı ile "ABD başkanının Grönland'ı satın alma planları etrafında dönen tuhaf kavga, başkanın bugüne dek hala makamına uyum sağlayamadığının göstergesi" yorumunda bulundu.

“Trump herhalde ABD başkanından ziyade, eskiden ve hala da olduğu gibi oldukça başarılı bir emlak simsarı gibi davranıyor. Tek fark bir gökdelen değil de, 1-2 milyon metrekare büyüklüğünde bir adayı, tüm yeraltı zenginlikleri ve kutup ayılarıyla birlikte satın almaya cüret etmesi. Trump'ın alışveriş listesinde başka nereler var? Kongo? Bu ülkede elmas ve kobalt çıkıyor. Yoksa golf sahalarıyla beraber İskoçya mı? Donald Trump'ın başkanlığı, mesleğini başka araçlarla, çok daha etkin araçlarla devam ettirmesi anlamına geliyor.”

İspanyol El Pais gazetesi, “'Dünya bunun bir şaka olduğunu düşündü, ama Başkan Trump, Grönland'ı satmadığı takdirde Danimarka'yla müzakere edecek başka bir şey kalmadığını söylediğinde, insanların yüzleri donakaldı. Kopenhag o zamana kadar ABD'yi en önemli askeri müttefiki olarak görüyordu. ... Güven ilişkisi tamamen bitti ve -kendi savunma sistemi olmayan Avrupa- başka bir koruma kalkanı aramak zorunda kaldı.' Ders bitmiştir. Öğrenci Juan derin bir nefes aldı. Ama Rusça anlatılan dersi takip etmekte hala zorlanıyor.” yorumunda bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?