Ermeni tasarısı ABD Meclisi'nde

ABD Temsilciler Meclisi’nde 1915 yılı olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısı sunuldu.

Amerika 18.03.2015, 23:43 18.03.2015, 23:48
Ermeni tasarısı ABD Meclisi'nde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kongre’de Ermeni lobisinin güçlü destekçilerinden, Cumhuriyetçi Parti Illinois milletvekili Robert Dold ve California milletvekili David Paladao ile Demokrat Parti New Jersey milletvekili Frank Pallone ve California milletvekili Adam Schiff tarafından sunulan tasarı, ABD Başkanı’na 1915 yılı olaylarını “soykırım” olarak tanıması çağrısında bulunuyor.

Girişimin bu yıl 1915 yılı olaylarının 100’üncü yıldönümü olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığı vurgulanan tasarıda, “Her iki parti üyelerinin desteklediği tasarı, ABD Başkanı’na, Ermeni ‘soykırımıyla’ ilgili gerçeklerin ve devam eden sonuçlarının Türkiye Cumhuriyeti tarafından tam biçimde tanınmasını içeren tarafsız, yapıcı ve kalıcı bir Türk-Ermeni ilişkisi doğrultusunda çalışması çağrısında bulunuyor” ifadesi kullanıldı.

Önce Temsilciler Meclisi'nin Dışişleri Komitesi’nde görüşülmesi ve oylamaya sunulması gereken tasarı, komitede onaylanması halinde, Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner’ın takdirine göre Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na getirilebilir. Ancak karar tasarısının, kabul edilse bile bağlayıcı özelliği bulunmuyor.

Öte yandan Demokrat Partili Schiff, tasarıya destek veren bazı milletvekilleriyle Kongre’nin bahçesinde basın toplantısı düzenledi. Tasarıya şu anda 46 milletvekilinin destek verdiğini anlatan Schiff, tasarının komitede ne zaman ele alınacağının ise belirsiz olduğunu dile getirdi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?