banner39

Esad'a 'sembolik' istifa çağrısı

BM Genel Kurulu'nda 'Esad'ı istifaya çağıran karar tasarısı' oylamasında 193 ülkeden 133'ünün kabul ettiği tasarıya 12 ülke ''Hayır'' oyu verdi. 31 ülke ise çekimser kaldı.

Amerika 03.08.2012, 21:19 04.08.2012, 08:12
Esad'a 'sembolik' istifa çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 'Esad'ı istifaya çağıran karar tasarısını' kabul etti. Suudi Arabistan tarafından hazırlanan karar tasarısının herhangi bir hukuki yaptırımının bulunmadığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BM), Suudi Arabistan tarafından hazırlanan ve arasında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkeler tarafından kurul üyelerine dağıtılan Suriye karar tasarısını kabul etti.

Genel Kurul'da 193 ülkeden 133'ünün kabul ettiği tasarıya 12 ülke ''Hayır'' oyu verdi. 31 ülke ise çekimser kaldı.

Suriye'ye destek veren ülkelerin azaldığı, daha önce Suriye lehine oy veren ülkelerin bu kez çekimser kaldığı gözlendi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı istifaya çağıran tasarı, iktidarın geçiş hükümetine devredilmesini, Suriye ordusunun hava saldırılarını durdurmasını ve askerlerin kışlalarına dönmesini talep ediyor.

193 ülkenin yer aldığı BM Genel Kurulu'nda alınan kararların hukuki yaptırımı bulunmuyor, kararlar sembolik anlam taşıyor.

SREBRENİTSA BENZETMESİ

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, oylamadan önce üye ülkelere hitaben konuşma yaptı.

Halep kentindeki şiddet olaylarının hala devam ettiğini hatırlatan Ban, Srebrenitsa ve Ruanda'daki soykırımları engellemekte başarısız olan uluslararası toplumun, Suriye'de aynı hatayı yapmaması gerektiğine dikkati çekti.

Ban, ''Suriye'deki çatışma, BM'nin temsil ettiği değerler için bir sınavdır. Bugünkü BM'nin bu sınavda başarısız olmasını istemem'' dedi.

Suriye'de Esad rejimine karşı Mart 2011'de başlayan gösterilerde yaklaşık 19 bin kişi yaşamını yitirdi, 1,5 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü