banner15

Esad'ın danışmanından ABD'de rejim propagandası

Esad'ın danışmanlarından Buseyna Şaban, ABD'de bir konferansa bağlanarak rejimin uygulamalarını ve saldırılarını savundu

Esad'ın danışmanından ABD'de rejim propagandası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin yaptırım uyguladığı Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, Washington'da düzenlenen bir toplantıya video konferans yoluyla katılarak rejimin propagandasını yaptı.

ABD Hazine Bakanlığının 2011 yılında beri yaptırım uyguladığı Esad’ın siyaset ve medya danışmanı Şaban, Washington'daki Ulusal Basın Kulübü'nde “IŞİD ve El-Kaide’yi ortadan kaldırmak için Küresel Birlik (GAFTA)" tarafından düzenlenen toplantıda Skype aracılığıyla konuşma yaptı.

Konuşmasında rejimin terörle mücadele ettiğini iddia eden Şaban, Esad yönetiminin ülkedeki uygulamalarını savundu.

Şaban, uzun süredir açlıkla gündeme gelen, insani yardım kuruluşlarının gıda yardımı ulaştırmaya çalıştığı Daraya'da insanların açlık diye bir sorunu olmadığını ileri sürdü.

Şaban'ın, “Suriye halkı insani yardımlardan dolayı mutlu değil. Onlar hazır gıda, makarna gibi yiyecekler yemeye alışkın değil. Suriye halkı tatlı meyveler, taze sebzeler ve kendi ürettikleri tahılları yerler.” şeklindeki ifadeleri salondaki dinleyiciler tarafından yuhalandı. Şaban, “Biz de tahıllarımızı bu bölgeden almaktayız.” iddiasında bulundu.

Yaptırım kapsamında olmasına rağmen Şaban'ın başkent Washington’daki toplantıda konuşması hakkında ABD'li yetkililer ise yorumda bulunmadı.

Hazine Bakanlığından üst düzey bir yetkili, AA muhabirinin sorusu üzerine, “Özellikle bu olay hakkında yorum yapmayı reddediyoruz. Yaptırım uygulanan kişilerle işlem gerçekleştirmek genel olarak yasaklanmıştır.” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da konunun Hazine Bakanlığı tarafından takip edildiğini ve kendilerinin bu konu üzerine yorum yapamayacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 09:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48