banner39

Eski bakanından Obama'ya ağır suçlama

ABD eski Savunma Bakanı Hagel, Obama yönetiminin, kendisinin IŞİD uyarılarını dikkate almayarak, istifa ettirildiğini söyledi

Amerika 18.12.2015, 16:52 18.12.2015, 17:42
Eski bakanından Obama'ya ağır suçlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD Başkanı Barack Obama'nın, kendisinden istifa etmesini istediğini söyledi. Hagel yaptığı açıklamada, "Beyaz Saray, her işe karıştı, dinlemedi, sırtımdan bıçakladı" ifadelerini kullandı.

Hagel, "Suriye'de Esad rejimi 21 Ağustos'ta Şam banliyösüne düzenlediği kimyasal saldırı ile yüzlerce sivili öldürürken, Obama hükümeti Suriye hükümetine karşı herhangi bir askeri eyleme gerek görmemişti" dedi. Geçtiğimiz yıl IŞİD raporları konusunda manipülasyon yaptığı iddialarıyla kongrede hakkında araştırma grubu kurulan Hagel'in, IŞİD konusunda yönetimle girdiği polemik istifasını getirmişti.

Hagel, istifasından kısa zaman önce Suriye ve IŞİD'e karşı ciddi durmadıklarını belirterek, IŞİD meselesinin uzun bir süre daha devam edeceğini belirtmiş "bir sonraki ABD başkanının da gündemi bu olacak” demişti.

24 Kasım 2014 tarihinde istifa eden Hagel için, Obama'nın, Hagel'ı IŞİD'le mücadele konusunda yetersiz bulduğu açıklanmıştı. New York Times, son aylarda kabine görüşmelerinde sessiz kalmakla eleştirilen Hagel'in sahneyi ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'ye bıraktığını ve Dempsey'nin özellikle IŞİD'e karşı askeri müdahalede bulunulmasını tavsiye ederek Obama'nın güvenini kazandığını iddia etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?