banner39

F-35 uçakları gizlilik testini geçemedi

Türkiye'nin de satın almak için anlaştığı F-35 taarruz uçakları gizlilik testini geçemedi. Uçaklar, tespit ve takip edilebiliyor

Amerika 30.04.2014, 11:26 30.04.2014, 11:34
F-35 uçakları gizlilik testini geçemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Daha önce teknik aksaklığı ve bütçe sorunu bulunan F-35 müşterek taarruz uçakları (JSF), şimdi de gizlilik testinde başarısız oldu.

Worldtribune internet sitesinde yer alan habere göre, hava-uzay uzmanları, Çin ve Rusya'nın F-35 savaş uçaklarını tespit ve takip edebildiğini belirtiyor.

Aviation Week havacılık dergisi editörü Bill Sweetman, ABD Savunma Bakanlığı'nın düşmanlarının radar sistemini hafife alarak F-35 müşterek taarruz uçaklarının (JSF) gizlilik yeteneğini düşürdüğünü iddia etti.

F-35'lerin yüksek frekans (VHF) bandında çalışan radarlar tarafından kolayca algılanabildiğini söyleyen Sweetman, F-35'lerin özellikle düşman radarlarının sinyalini bozmada da yeterli olmadığını iddia etti. Sweetman Pentagon'un taarruz uçaklarını korumak için özel elektronik savaş uçaklarını konuşlandırmada zorlanacağını söylüyor.

Ortadoğu'da İsrail ve Türkiye, F-35 savaş uçaklarını alma noktasında anlaşan iki ülke. ABD dışında JSF'ler için ilk müşteri İsrail oldu. İsrail önümüzdeki 10 yıl sonunda 19 tane F-35 uçağını kullanmayı planlıyor.

Sweetman, VHF bandında gizliliğini koruyacak uçak yapmanın, B-2 bombardıman uçağında olduğu gibi hedef kuyruğunun atılmasıyla başlanacağını söylüyor. Ancak JSF özellikleri yazılmışken bunu süpersonik uçakların üzerinde nasıl yapacaklarını bilmediklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?