banner39

Facebook ve Instagram, Trump'ın hesaplarını yeniden kullanıma açtı

Facebook ve Instagram, 20 Ocak'ta görevini devredecek olan ABD Başkanı Trump'ın hesaplarını yeniden kullanıma açtı.

Amerika 17.01.2021, 01:23 17.01.2021, 01:31
Facebook ve Instagram, Trump'ın hesaplarını yeniden kullanıma açtı

ABD'nin başkenti Washington'da yaşanan Kongre baskınında taraftarlarını kışkırttığı gerekçesiyle bazı sosyal medya hesapları askıya alınan ABD Başkanı Donald Trump'ın Facebook ve Instagram resmi hesapları yeniden kullanıma açıldı.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg 7 Ocak tarihinde, Trump'ın Facebook ve Instagram hesaplarını aktif olarak kullanmasının büyük risk olduğunu belirterek 'barışçıl yönetim değişimi' gerçekleşene kadar askıda kalacağını açıklamıştı.

Cuma gününden itibaren Trump'ın söz konusu hesapları açılırken, bu platformlarda henüz herhangi bir paylaşım yapılmadığı görüldü. Facebook ve bünyesinde barındırdığı Instagram platformlarından da konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Trump'ın Twitter ve Youtube engelleriyse hala devam ediyor. Facebook ve Instagram platformlarında da paylaşım yapıp yapamadığı da henüz bilinmiyor. Söz konusu hesaplarda en son 5 Ocak tarihinde paylaşım yapılmıştı. Bir başka sosyal medya platformu Snapchat ise Trump'ın hesabını bir süreliğine askıya alıp daha sonra da kalıcı olarak kapatmıştı. Trump'ın görev süresinin dolmasına ise sadece 4 gün kaldı.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, 6 Ocak'ta ABD Kongre binasından yaşanan olaylar sonrası 75 milyon kişinin oyunu alan ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya hesaplarının askıya alınmasını 'dijital totalitarizm' olarak nitelemişti.

Biri güvenlik görevlisi olmak üzere toplamda 5 kişinin hayatını kaybettiği 6 Ocak'ta yaşanan olaylar sonrası Trump, taraftarlarına sükunet çağrısında bulunmuş ve "barışçıl bir devir teslim olacağı" sözünü vermişti.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?