Fanatik Hristiyan aileden öldüren eğitim

ABD'nin başkenti Washington'da fanatik Hristiyan aile, Etiyopyalı evlatlık kızlarının ölümüne sebep olmaktan suçlu bulundu

Fanatik Hristiyan aileden öldüren eğitim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin başkenti Washington'da Etiyopya'dan evlatlık edindiği 13 yaşındaki kızın ölümüne sebep olan kadın suçlu bulundu. 2008 yılında evlatlık alınan Hana Williams'ın 2011 Mayıs'ında soğuk havada vücut ısısının düşmesi nedeniyle öldüğü bildiriliyor. Olayla ilgili davada evlatlık kızın üvey anne ve babası Carri Williams ile eşi Larry Williams birinci derece cinayetten sorumlu bulundu.

Etiyopyalı üvey çocuk Hana Williams'ın dayak, aç bırakma ve dışarda uyumaya zorlanma gibi işkencelere maruz kaldığı ve evlatlık alındıktan sonra önemli miktarda kilo kaybettiği belirtiliyor.

Bu arada savcıların, Hana'nın evlatlık edinilen 10 yaşındaki erkek kardeşinin de benzer şartlarda yaşadığını belirlediği kaydediliyor.

Davanın en ilginç yönünü ise Hana Williams'ın ölümüne sebep olan kötü muamelenin kaynağı oluşturuyor. Zira Hana Williams'a uygulanan işkencelerin aslında bazı fanatik Hristiyanların takip ettiği bir eğitim olduğu ifade ediliyor. ABD'li ailenin evlerine akrabalarından başkasının gelmesine izin vermeyen ve çocuklarını kendi evlerinde yetiştiren fanatik Hristiyanlar olduğu belirtiliyor. Verilen bilgilere göre fanatik Hristiyanların ilgi gösterdiği parenting book adı verilen çocuk yetiştirme kitaplarında Hana Williams'ın ölümüne sebep olanlara benzer sert eğitim yöntemleri bulunuyor.

Öte yandan davanın ABD dışından evlat edinilen çocukların ABD'deki korumasız durumuna dikkat çektiği de belirtiliyor. ABD'de ocak ayında 3 yaşındaki Rus evlatlık Max Shatto üvey ailesinden gördüğü kötü muamele nedeniyle hayatını kaybetmişti. Fakat ABD yargısı Shatto'nun ölümüne neden olan yaraların kendisi tarafından açıldığına karar vermiş, Rus yargısı ise kararın ABD'lilerin Rusya'dan evlatlık çocuk almasını yasaklayan kanunu haklı gösterdiğini ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 15:57
banner53
YORUM EKLE

banner39