banner39

FARC'la yeni anlaşmaya Senato'dan onay

Kolombiya Senatosu, FARC'la yapılan yeni anlaşmayı onayladı

Amerika 30.11.2016, 11:40 30.11.2016, 12:05
FARC'la yeni anlaşmaya Senato'dan onay

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya'da Senato, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 24 Kasım'da imzalanan yeni barış anlaşmasını onayladı.

Tarafların, Küba'nın başkenti Havana'da yaptığı uzun görüşmelerin ardından 24 Kasım'da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Rodrigo Londono arasında imzalanan yeni barış anlaşması Senatodan 0 ret oyuna karşı 75 evet oyuyla geçti.

Senato başkanı Mauricio Lizcano oylamanın ardından 'Yaşasın Kolombiya, yaşasın barış' dedi. 2016 Nobel Barış Ödülü sahibi Devlet Başkanı Santos, anlaşmada yer alan yeni önerilerin daha güçlü olduğunu ve yenilenen anlaşmanın, muhalifler tarafından talep edilen değişiklikler dikkate alınarak hazırlandığını belirtmişti.

Santos Twitter'dan yaptığı açıklamada Senato'ya 'barışa bağlılığı' için teşekkür etti.

Eski Devlet Başkanı ve 2 Ekim'de yapılan referandumdaki "hayır" kampanyasının liderlerinden Alvaro Uribe ise yeniden hazırlanan anlaşmanın hala FARC liderlerine karşı çok müsamahakar olduğunu ifade etmişti.

Uribe'nin sağcı 'Centro Democratico' partisinin Senato'daki üyeleri de protesto amacıyla oylamadan önce salondan ayrıldı.

Senatoda, Kolombiya'nın Medellin kenti yakınlarında düşen uçakta hayatını kaybedenler içinda 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

YENİ ANLAŞMA, KONGRENİN ALT KANADINDA OYLANACAK

Santos, yeni barış anlaşmasını imzalamasının ardından yaptığı konuşmada, yenilenen barış anlaşması çerçevesinde, FARC'ın bütün silahlarının 150 gün içinde Birleşmiş Milletlere (BM) teslim edileceğini bildirmişti.

Anlaşmaya katkı veren toplumun bütün kesimlerine teşekkür eden Santos, yeni dönemde FARC üyelerinin 5 gün sonra silah bırakmak için belirlenen alanlara gitmeye başlayacağını açıklamıştı.

Kolombiya'da 2 Ekim'de FARC ile imzalanan barış anlaşması referanduma götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının oy kullandığı referandumda halkın yüzde 50,24'ü anlaşmaya "hayır" demişti.

Hükümet referandum sonrası, çatışmanın kurbanları, kilise, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek, FARC ile tekrar müzakere edilecek talepleri not etmişti. Taraflarla yapılan 60'a yakın toplantı ve 100 saati bulan çalışma sonrası 57 konuda 500'e yakın teklif ortaya çıkmıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da FARC ile 50 yılı aşkındır süren savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?