banner39

FBI terör bahanesiyle onları da dinlemiş!

FBI terörü bahane ederek ABD'deki tüm sol grupları izlemeye almış

Amerika 23.09.2010, 13:50 23.09.2010, 14:02
FBI terör bahanesiyle onları da dinlemiş!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'de 11 Eylül sonrası zincirleme giden devlet organlarının yasadışı uygulamalarında bir halkanın da Federal Soruşturma Bürosu (FBI) olduğu ve FBI'ın terörizm bahanesiyle Amerika'daki sol görüşlü grupları izlediği ortaya çıktı.

Amerikan Adalet Bakanlığı Başmüfettiş raporu, bakanlığa bağlı olarak görev yapan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Amerikan Kongresi'ne ve kamuoyuna yalan söyledi ve 11 Eylül sonrasındaki ortamda sol derneklere yönelik haksız terör soruşturmalarında bulundu.

ABD Kongresi, basında FBI'ın görevini kötüye kullandığına ve aşırılığa kaçtığına ilişkin haberler çıkmasının ardından, 4 yıl önce Amerikan Adalet Bakanlığı Başmüfettişliğinden bir rapor hazırlamasını talep etmişti.

Hazırlanan raporda, 11 Eylül sonrası terörizmle ilgili soruşturma kapsamında yetkileri genişleyen FBI'ın, aralarında savaş karşıtı Thomas Merton Merkezi, Greenpeace çevre örgütü ve hayvan hakları derneği Peta'nın da bulunduğu birçok derneğin faaliyetleriyle ilgili yürüttüğü soruşturmalar incelendi.

SİVİL İTAATSİZLİĞİ TERÖR DİYE SUNDULAR

Raporda, "kanıtlar, birçok durumda FBI'ın yetersiz nedenlere dayanarak soruşturma başlattığını gösteriyor" denildi.

Buna örnek olarak, raporda, 2002 yılında, bir FBI ajanının, Pittsburgh'da savaş karşıtı bir gösteriye gönderildiği, ancak bu gösteride bir teröristin bulunabileceği yönünde hiçbir istihbarat bulunmadığı, bunun, yürütülen soruşturmayla bağlantılı bir görev de olmadığı anlatıldı.

Gösteriye gönderilen deneme aşamasındaki genç ajanın, bildiri dağıtan, "Ortadoğulu görünümlü" bir protestocunun fotoğraflarını çektiği ve internette yaptığı araştırmalara dayanan bir rapor yazdığı, bu raporun yayınlanmasının ardından da FBI'ın bir basın açıklaması yaptığı ve ajanın oraya sürmekte olan bir soruşturma kapsamında gittiği yalanına başvurduğu ifade edildi.

İki ay sonra da Kongre'deki bir konuşmasında FBI Başkanı Robert Muller, ajanın, bu gösteride olduğu düşünülen bir kişinin kimliğini saptamaya çalıştığını söyledi.

Raporda, her iki açıklamanın da yanlış olduğu ve bu gösterinin izlenmesi, "uluslararası teröristlerin orada olacağı yönündeki istihbaratın bir sonucu" olarak gösterilerek aslında hem Muller'a hem de Kongreye yanlış bilgiler verildiğinin ortaya çıktığına işaret edildi.

Raporda, bu olayın ardından FBI'ın özür dilediği de kaydedildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?