banner39

FBI yaklaşık 100 hackerı tutukladı

Amerikan istihbarat kurumu FBI, yaklaşık 100 hackerı tutukladı. Tutuklamalar dünya çapında artış gösteren irili ufaklı siber saldırıların ardından geldi

Amerika 20.05.2014, 13:46 20.05.2014, 13:46
FBI yaklaşık 100 hackerı tutukladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünya çapında gerçekleştirilen irili ufaklı sayısız saldırının ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Soruşturma Bürosu (FBI), bilgisayarların uzaktan kontrolünü sağlayan Blackshades isimli zararlı yazılımı kullanan yaklaşık hackerı (internet korsanı) tutukladı.

Yaklaşık 100 hacker, bilgisayarları uzaktan kontrol etme olanağı sağlayan Blackshades isimli yazılımı kullandıkları için FBI tarafından tutuklandı.

FBI’ın operasyonu çok sayıda ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Time dergisine konuşan yetkililer, operasyona Avrupa, Asya, Avustralya ve Kuzey Amerika’dan güvenlik güçlerinin de katıldığını ve Blackshades’in yarım milyondan fazla bilgisayarı etkilediğini açıkladı.

Blackshades, siber korsanlara bilgisayarları uzaktan yönetebilme; kullanıcının haberi olmadan web kamerasını açmaktan, kişisel bilgilerini çalmaya kadar birçok fırsat tanıyor. Yazılımın kendisi yasa dışı değil; 40 dolara satılıyor. Ancak bu yazılımı kişinin haberi olmadan bilgisayarına yüklemek, dünyanın birçok ülkesinde yasa dışı.

FBI 2012 yılında Blackshades’i yasa dışı şekilde kullanan 20 kişiyi tutuklamıştı. Tutuklananlar arasında, bizzat yazılımın geliştiricisi Michael Hogue da yer alıyordu.

ABD İLE ÇİN ARASINDA HACKER GERGİNLİĞİ

ABD, 5 Çinli askeri görevliyi siber casusluk faaliyetiyle çeşitli Amerikan firmalarından stratejik bilgi çalma iddiasıyla suçladı.

ABD Adalet Bakanlığı, 5 Çinli görevliyi güneş enerjisi, nükleer reaktör inşası ve çelik sanayilerinde faaliyet gösteren 6 Amerikan firmasına karşı siber casusluk yoluyla ticari sırları ele geçirme iddiasıyla suçladı. ABD böylelikle Çin’e yönelik siber casusluk iddiasını ilk defa kamuya açık olarak dile getirmiş oldu.

Casuslukla suçlanan Çinli görevlilerin ticaret sırlarını çaldığı iddia edilen firmalar arasında Westinghouse Electric Co., United States Steel Corp, Alcoa Inc, SolarWorld AG ve  Allegheny Technologies Inc. de bulunuyor

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, yabancı hükümetlerin Amerikan firmalarını sabote etme çabalarına hoşgörü göstermeyeceğini belirtti.

ABD yetkilileri bir süredir Çin askeri kaynaklarını ve Çin kökenli bilişim sabotajcılarını (hacker) Amerikan sanayi ve askeri hedeflerine saldırı düzenleyip özellikle gizli sırları ve fikri mülkiyete konu olan bilgileri çalmakla suçluyor. Geçen yıl Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen zirvede siber güvenlik konusu gündeme gelmiş ve başkan Obama, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e konuyla ilgili kaygılarını iletmişti.

ÇİN SİBER CASUSLUK İDDİALARINI REDDETTİ

Çin, ABD'nin Çin ordusu mensubu beş kişiye yönelttiği 'şirketleri siber casusluk yönetimiyle takibe alma suçlamasını' reddetti.

Pekin, 'hiçbir zaman siber casusluk faaliyetlerine bulaşmadıklarını ve katılmadıklarını' belirtip suçlamaların her iki ülke arasındaki işbirliğine zarar verebileceğini söyledi.

Çin resmi haber ajansı Şinhua'nın aktardığına göre Çin Dışişleri bakanlığı sözcüsü Qin Gang, suçlamaların 'temelsiz olduğunu ve gizli bir amaç güttüğünü' söyledi.Sözcü, Çin'in Nisan ayında kurulan Çin-ABD Siber Çalışma Grubu'nu da askıya alma kararına vardığını dile getirdi.

ABD'nin yakalama emri çıkardığı Çinli askerler;

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?