FBI'nin öldürdüğü imamla ilgili soruşturma kapatılıyor

FBI tarafından beş yıl önce bir operasyonda 20 yerinden vurularak öldürülen İmam Lokman Abdullah'la ilgili soruşturmalarda hiçbir ilerleme sağlanamadı

FBI'nin öldürdüğü imamla ilgili soruşturma kapatılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Michigan eyaletine bağlı Dearborn'da FBI tarafından vurularak öldürülen İmam Lokman Amin Abdullah'ın ölümü üzerinden beş yıl geçmiş olmasına rağmen soruşturmada ilerleme sağlanamadı. Abdullah’ın ailesi sorularına cevap arıyor.

Ekim 2009'da 20 yerinden vurularak öldürüldüğü rapor edilen Amin Abdullah, radikal fikir ve eylemleri olduğu iddiası ile FBI tarafından gerçekleştirilen operasyon sırasında hayatını kaybetmişti. Yakınları ise onun 11 Eylül saldırıları sonrasında ulusal güvenlik, bireysel hak ve özgürlükler üzerine yaptığı eleştirilerden dolayı öldürüldüğünü söylerken, asla radikal fikirlere sahip biri olmadığını vurguladı.

Abdullah’ın ailesi bu ay Amerikan Yüksek Mahkemesi'ne başvuru yapmayı planlıyor. Abdullah'ın oğullarından Ömer Regan, "Beş yıldır mahkemelerde bir hukuk mücadelesi veriyoruz ve dosyanın üstü hükümet tarafından kapatılıyor” dedi.

Abdullah’ın öldüğü operasyondan sonra FBI tarafından yapılan açıklamada maktulün teslim olmayı reddederek ateşle karşılık verildiği iddia edildi. Ancak daha sonra yapılan olay yeri incelemelerinde ve açılan soruşturmalarda bu iddiaların doğru olmadığı tespit edilmişti. Abdullah’ın parmak izi olay yerinde bulunan hiçbir silahta tespit edilemedi.

Buna rağmen açılan davalarda hiçbir ilerleme sağlanmazken şu ana kadar konuyla ilgili hiçbir FBI yetkilisi hakkında da soruşturma açılmadı.

Bunun üzerine Abdullah’ın ailesi bir üst mahkemeye başvurmayı planlıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39