banner39

Fed tahvil alımını 10 milyar dolar azalttı

ABD Merkez Bankası, tahvil alımını 10 milyar dolar daha azalttı, aylık 55 milyar dolardan 45 milyar dolara indirdi.

Amerika 30.04.2014, 23:22 30.04.2014, 23:37
Fed tahvil alımını 10 milyar dolar azalttı

ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 55 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak 45 milyar dolara indirdi, faiz oranlarında ise değişikliğe gitmedi.

Fed, 29-30 Nisan tarihlerinde yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının kararlarını açıkladı. Buna göre Fed, ekonomiye destek amacıyla yürüttüğü, aralık, ocak ve mart aylarındaki toplantılarında 10'ar milyar dolar azaltarak aylık 85 milyar dolardan aşamalı olarak 55 milyar dolara indirdiği tahvil alım miktarını mayıs ayından başlayarak 45 milyar dolara düşürme kararı aldı. Karar komite üyelerinin oy birliğiyle alındı.

Bu alımların 25 milyar dolarlık tutarı uzun vadeli Amerikan hazine bonolarına, 20 milyar dolarlık bölümü de konut kredisi tahvillerine aktarılacak. Komite, elde edilecek anaparanın tekrar adı geçen tahvillere ve hazine bonolarına yatırılacağı yönündeki politikaya devam edeceğini kaydetti.

Açıklamada, “Komitenin kapsamlı ve sürekli artan ölçüde ileri vadeli tahvilleri elinde tutması, uzun vadeli faizler üzerinde aşağı yönlü baskı yaparak ve konut piyasasını destekleyerek finansal koşulların sağlam bir ekonomik toparlanmaya yol açmasına ve enflasyonun Fed’in her iki göreviyle tutarlı noktaya gelmesine yardım edecektir” ifadesine yer verildi.

DÜŞÜK BÜYÜMEDEN ENDİŞE DUYMADI

FOMC, karar sonrası yaptığı açıklamada, ekonomik aktivitenin kış aylarında elverişsiz hava şartlarının da etkisiyle durgun seyretmesine karşın hane halkı harcamalarında meydana gelen kısmı artış ve işgücü piyasasındaki mütevazı düzelmeyi dikkate alarak tahvil alımını azaltma kararı aldığını ifade etti.

Komite ayrıca, varlık alımlarındaki indirimin kesin bir takvime bağlı olmadığını ancak iş gücü piyasasından gelecek haberlerin beklentiler dahilinde olması ve enflasyondaki hareketin uzun vadeli trendle uyumlu seyretmesi durumunda ilerideki toplantılarda da alımlarda azaltmaya gidilebileceğini belirtti.

Öte yandan Fed, tam istihdam hedefine ulaşılıncaya kadar ve uzun vadeli enflasyon oranı da yüzde 2’yi geçmediği sürece yüzde sıfır düzeylerinde bulunan “hedef faiz oranlarını” değiştirmeyeceği konusundaki görüşünü korudu. Fed, faiz oranlarının belirlemesinde aralarında işgücü piyasası şartları, enflasyon beklentileri ve finansal gelişmeler de dahil olmak üzere çeşitli bilgileri göz önüne alacağını dile getirdi.

Fed’in bir sonraki FOMC toplantısı 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak.

DÜŞÜK BÜYÜMEDEN ENDİŞE DUYMADI

Açıklanan ABD 1. çeyrek büyüme rakamları yüzde 0.1 ile beklentilerin çok altında kalmıştı. Hayal kırıklığı yaratan büyüme rakamının Fed toplantısı ile denk gelmesi toplantıyı da ilginç kılmıştı. Ancak Fed'in yazılı açıklamasında kış aylarındaki soğuk havanın bunda etkili olduğu belirtildi. ABD ekonomisinde ilk çeyrek büyümesine tüketimin yüzde 2.04 ile olumlu katkı verirken olurken yatırımlar 1.01 gerileyerek düşük büyümede etkili oldu.

PİYASALAR TEPKİ VERMEDİ

Kararın açıklanmasının ardından dolar TL karşısında uluslararası piyasalarda ilk anda 2.1161 TL'den 2.1158 TL'ye gerileyerek fazla tepki vermedi. Altının onsu da kararın hemen ardından 1295 dolardan 1291 dolara geriledi. ABD borsaları ise Fed toplantısı öncesi gerçekleştirdiği kayıpları geri toparladı.

Kaynak: AA

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?