banner15

Filistinli pofesör el Aryan'ın ABD'deki esareti bitti

Filistin asıllı Profesör Sami el Aryan, ABD'de yıllardır devam eden esaretinden kurtuldu, federal mahkeme Aryan'a beraat verdi

Filistinli pofesör el Aryan'ın ABD'deki esareti bitti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistin asıllı Profesör Sami El Aryan'ın esareti sonunda bitti. ABD'deki Müslüman toplumun tanınmış kanaat önderlerinden biri olan Sami El Aryan 11 Eylül sonrası başlayan cadı avı sürecinde tutuklanmıştı. On yıldan uzun süren yargılama sürecinin bir kısmında tutuklu bulunan daha sonra yaptığı anlaşma sonucunda Florida mahkemesi tarafından serbest bırakılan Aryan yine rahat bırakılmamıştı. Yargılandığı davadan bağımsız olarak yeni bir soruşturma süreci başlatılmasıyla birlikte yeniden özgürlüğü kısıtlanan Sami El Aryan, bundan sonraki sürecin büyük kısmında ev hapsinde tutuldu ve GPS takip sistemiyle anlık olarak takip edildi. On yıldan uzun süren yargılama ve suçlamaların sonucunda Sami El Aryan'a atfedilen suçların hepsi mahkeme tarafından reddedildi ve davalar düşürüldü.

Sami El Aryan, ABD'de tanınmış Müslüman kanaat önderlerinden biri olarak biliniyor. ABD'deki Müslümanlar tarafından gerçekleştirilen pek çok oluşama öncülük etti. Bunlar arasında  Filistin İçin İslami Komite isimli kuruluşta yönetici olarak görev yapan Sami El Aryan'ın ABD siyaseti için de önemli bir figür olduğu biliniyor.

 Bush'un seçildiği Ammerikan siyasetini belirleyen seçimlerde kilit rol oynadı. ABD'nin eski Başkanı George W. Bush'un başkan seçildiği seçimlerin sonucunu belirleyen Florida seçimlerinde müslüman oyların Yahudi adaya gitmemesi yönünde yoğun çaba gösterdi.Sami El Aryan, buradaki Müslümanların büyük kısmının Bush'a oy vermesini sağladı. Ayrıca  Bush, Florida'ya düzenlediği seçim gezisi sırasında Aryan'ı da ziyaret ederek resim çektirmişti. Ancak 11 Eylül sonrası Bush hükümeti tarafından başlatılan terörle mücadele adı altındaki operasyonalarda  Sami El Aryan  yönetimin hedefi haline geldi ve hakkında açılan dava sonucunda tutuklandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 12:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48