banner39

Fransa'dan Obama'ya 'dinleme' telefonu

NSA'nın Fransa'da 70 milyon görüşmeyi kaydettiğine dair iddialar üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, ABD Başkanı Obama ile bir telefon görüşmesi yaptı

Amerika 22.10.2013, 08:41 22.10.2013, 08:41
Fransa'dan Obama'ya 'dinleme' telefonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Fransa'da 70 milyon telefon görüşmesini dinlediği iddiaları sonrası ABD Başkanı Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede basında çıkan iddialar değerlendirildi. Obama, Amerikalıların güvenlik kaygıları ile diğer insanların gizlilik kaygıları arasındaki dengenin sağlanabilmesi adına ABD'nin istihbarat toplama yöntemini gözden geçireceklerini dile getirdi. İki lider söz konusu meselelerin diplomatik kanallarla görüşülmeye devam edilmesi konusunda fikir birliğine vardı.

Beyaz Saray, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD ve Fransa dost ve müttefiktir; güvenlik ve istihbarat dahil çok çeşitli konularda yakın işbirliği içindedir" ifadelerine yer verdi. Görüşmede ayrıca Suriye'de devam eden iç savaş konusu ele alındı. Krizin çözümünde politik yolun önemine vurgu yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?