banner39

Fransız hükümetinden 8 milyoner çıktı

Fransız kabinesinde eski bütçe bakanının vergi kaçırmak için parasını İsviçre bankalarındaki hesaplarda tuttuğunun ortaya çıkması sonrası kabine üyelerinin mal varlıkları açıklanmaya başlandı.

Amerika 16.04.2013, 13:03 16.04.2013, 13:23
Fransız hükümetinden 8 milyoner çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransız hükümeti içinden 8 milyoner çıktı.Hükümetin eski Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac'ın İsviçre bankalarındaki hesabını saklamasıyla ortaya çıkan skandalın ardından hükümetteki isimlerin mal varlıkları açıklanmaya başladı.

Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un 6.5 milyon avroluk (7.8 milyon dolar) bir servete sahip olduğu ortaya çıktı. Bunun 3.5 milyon dolarını Paris'teki apartman dairesi oluşturuyor.

Yaşlılardan Sorumlu Devlet Bakanı Michele Delaunay'ın kişisel mal varlığının ise  5.4 milyon avronun (7 milyon dolar) üzerinde olduğu belirtildi. Bunun 200 bin dolarının mücevherattan oluştuğu, 260 bin dolarının da antika ve resim koleksiyonunundan oluştuğu ifade edildi. 

Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault'un ise 1.5 milyon avroluk bir serveti bulunuyor. İşçi Bakanı Michel Sapin'in 2 milyon, Sağlık Bakanı Marisol Touraine'nın ise 1.4 milyon avroluk bir serveti bulunuyor.

Vatandaşların ortalama aylık gelirinin 1.600 avro olduğu Fransa'da işsizlik oranı son olarak yüzde 10.6 olarak açıklanmıştı. 

Ülkedeki son kamuoyu araştırmaları seçmenlerin siyasetçilere güveninin iyice azaldığını gösteriyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?