banner15

G20'de en büyük anlaşmaya Çin imza attı

Çin'in G20 Zirvesi sırasında Arjantin ile 15 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladığı ortaya çıktı

G20'de en büyük anlaşmaya Çin imza attı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçtiğimiz hafta sonu Antalya'da yapılan G20 zirvesinden en kârlı ayrılan ülkenin Çin olduğu ortaya çıktı.

Cnntürk'ten Metin Güneş'in haberine göre diğer üye ülkelerin çoğu uluslararası terörizm konusuna yoğunlaşırken, Çin'in Arjantin'de iki nükleer santral yapımı için 15 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza attığı duyuruldu.

Antalya'daki G20 toplantıları sırasında imzalanan anlaşmaya göre, kredi piyasalarının kapıları yüzüne kapanmış olan Arjantin için gerekli olan krediyi de Çin temin edecek. Bu anlaşma, Pekin'in yavaşlayan ekonomisine rağmen, Latin Amerika'daki varlığını sürdürmekte kararlı olduğunu gösterdi.

Çin, kendi üretimi olan nükleer teknolojiyi genelde ucuz ve alıcısı için cazip finansman şartlarıyla teklif ederek ihraç etmeye çalışıyor. Çin aynı zamanda Fransızların başını çektiği bir konsorsiyum tarafından İngiltere'de yapılacak olan yeni kuşak nükleer santraller projesinde de üçte bir paya sahip.

Çin-Arjantin nükleer anlaşması, Arjantin'de Pazar günü yapılacak olan ve sağcı ve iş dünyası yanlısı olan Buenos Aires Belediye Başkanı Mauricio Macri'nin favori olduğu başkanlık seçimlerinden birkaç gün önce gerçekleşti.

Macri'nin, Başkan Cristina Fernandez tarafından uygulanan korumacı politikaların birçoğunu kaldırması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 10:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35