'Görüntüler kanıtlanırsa, insanlığa karşı suçun delili'

İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü Roth, "Eğer orijinalliği kanıtlanırsa, bu dehşet verici fotoğraflar, tutuklulara sistematik bir şekilde, tasavvuru bile ürküten, işkence, açlık ve infaz uygulandığını tespit ediyor" dedi

'Görüntüler kanıtlanırsa, insanlığa karşı suçun delili'

İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü Kenneth Roth, Suriye hükümetinin muhaliflere uyguladığı işkenceyi gösteren fotoğrafların insanlığa karşı korkunç oranda suç işlendiğini tespit ettiğini belirtti.   

Kenneth Roth, Suriye'deki vahşeti gözler önüne seren haber ve fotoğraflar üzerine AA'ya yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki insanlık ve savaş suçlarının önlenmesi için uluslararası toplumu göreve çağırdı.

Fotoğraflardaki trajedinin "tasavvurların ötesinde" olduğunu kaydeden Roth, "Eğer orijinalliği kanıtlanırsa, bu dehşet verici fotoğraflar, tutuklulara sistematik bir şekilde, tasavvuru bile ürküten, işkence, açlık ve infaz uygulandığını tespit ediyor. Bu görüntüler kesinlikle insanlığa karşı korkunç oranda suç işlendiğini gösteriyor" ifadesini kullandı.

Cenevre'de düzenlenecek konferans ile soruna siyasi çözüm bulunmasının amaçlandığını hatırlatan Roth, bu fotoğrafların, saldırıların ve bu "korkunç savaşın" bir an önce durdurulmasının önemini vurguladığını bildirdi.

Roth, Suriye hükümetinin bugüne kadar sürdürdüğü insan hakları ihlallerine de değinerek, şöyle devam etti:

"Bu fotoğraflar, özellikle Suriye hükümetinin sivillere yönelik ayrım gözetmeyen rutin hava saldırıları, açlık içinde yaşayan sivillere insani yardım ulaştırılmasını engellemesi ve şimdi de görülüyor ki, eğer fotoğrafların orijinalliği teyit edilirse, tutuklulara yönelik kitlesel işkence ve infaz uygulamalarının durdurulması için baskı yapılması gerekliliğini vurguluyor." 

Çatışmaların belki hemen durdurulamayacağını belirten Roth, ancak en azından çatışmalardan kaçan sivillere uygulanan bu "vahşi saldırıların" durdurulması ve iki taraftan da tutukluların bırakılması için mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti. 

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Martin Nesirky de spesifik olarak bu konuda yorum yapamayacaklarını ancak genel olarak BM'nin tüm taraflara katliamların durdurulmasına yönelik çağrılarını sürdürdüğünü söyledi.

AA

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 01:12
banner53
YORUM EKLE

banner39