Guantanamo mahkumları suyu da bıraktı

Guantanamo'da su içmeyi bırakan 3 mahkum hastaneye kaldırıldı, birçok mahkumun musluk sularını içmeyi reddettiği öğrenildi

Guantanamo mahkumları suyu da bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nin El Kaide veya çeşitli örgütler ile bağlantılı olduğunu öne sürerek Guantanamo hapishanesinde tuttuğu kişilerin açlık grevi farklı bir boyut kazanmaya başladı.

Son olarak açlık grevine giren mahkumların sayısı 28'den 31'e çıktı. Sıvı almayı reddeden mahkumlardan üçünün çeşitli şikayetler sebebiyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

MUSLUKTAN İÇMİYORLAR

Yemenli mahkum Musab el-Madvani ile telefonla görüşebilen avukatlar, mahkumların gardiyanlardan şişe su istediklerini ancak gardiyanların kendilerine musluktan akan suyu içmelerini söylediğini aktardı. Mahkumlar ise musluktan akan suya güvenmedikleri için su içmiyorlar, bu sebeple de bir çoğu karın ve böbrek ağrısı çekiyorlar.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, açlık grevi düzenleyen 31 tutsağın durumlarını anlamak için hapishaneye bir doktor göndereceğini duyurdu.

Guantanamo hapishanesinde, Amerikan askerlerinin 6 Şubat'ta yaptığı aramaya tepki olarak başlatılan grev arama sırasında Amerikan askerlerinin Kur'an-ı Kerimlere el sürmesine ve özel eşyalara el koymasına tepki gösteren mahkumlar açlık grevi başlatmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası hukuka aykırı olarak Guantanamo hapishanesinde 166 kişiyi 10 yılı aşkın bir süredir mahkeme önüne çıkarmadan tutmaya devam ediyor.

Guantanamo Cezaevi'nde 166 mahkum bulunuyor. Bu mahkumların hemen tamamı Müslüman ve Ortadoğulu. Mahkumlar, 2005 yazında açlık grevi eylemi başlatmış ancak yetkililerin zorla yemek yedirmesi üzerine eylemleri amacına ulaşamamıştı. Daha önce ise 100 mahkumun açlık grevi yaptığı bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2013, 11:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35