banner15

Guantanamo tutuklusu Aamer, İngiltere'ye dönüyor

Guantanamo'da bulunan son İngiliz vatandaşı Aamer, İngiltere'ye dönüyor

Guantanamo tutuklusu Aamer, İngiltere'ye dönüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Guantanamo tutukevindeki Shaker Aamer'in (Şakir Amir) serbest bırakıldığı açıklandı. Viyana'da Suriye ile ilgili yapılan toplantıya katılan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Aamer'in serbest bırakıldığını ve bugün İngiltere'ye döneceğini söyledi.

Shaker Aamer, Küba’daki Guantanamo tutukevinde 2002’den bu yana herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın tutuluyordu.

Aamer, 2001’de Afganistan’ın başkenti Kabil’de yakalanmıştı. ABD yönetimi Aamer’in El Kaide’yle ilişkili olduğunu ve örgütün lideri Usame Bin Ladin’le görüştüğünü öne sürmüştü.

Bir İngiliz vatandaşıyla evli olan ve ülkede sürekli oturum izni bulunan dört çocuk babası Aamer, aslen Suudi Arabistan vatandaşı.

BİR İADE DE MORİTANYA'YA

Moritanyalı Ahmed veled Abdül Aziz, 13 yıldır tutuklu bulunduğu Guantanamo hapishanesinden perşembe günü serbest bırakıldı.

ABD'li yetkililerce açıklanan haberde, Aziz'in ülkesine gönderildiği bildirildi. Pakistan yetkililerinin 2002 yılında el- Kaide grubuna üye olmasından şüphelendikleri için tutukladığı Aziz, 2010 yılında hakkındaki suçlamalardan beraat etmişti.

100'DEN FAZLA KİŞİ HALA GUANTANAMO'DA

Küba’nın Guantanamo Körfezi’ndeki Amerikan donanma üssünde yer alan tutukevi, 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının ertesinde ABD’nin Afganistan’ı işgalinin ardından kurulmuştu.

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından ilan edilen "terörle küresel savaş" kapsamında yakalanan ilk terör zanlıları 11 Ocak 2002'de buraya getirilmişti.

ABD Başkanı Barack Obama, 2008 yılında başkanlık koltuğuna oturduktan sonra Guantanamo tutukevini kapatacağına söz vermişti. Obama, cezaevinin kapatılması sürecini hızlandırması için bugüne kadar üç özel temsilci atamıştı. Tartışmalı tutukevinde şu anda 100’den fazla kişi bulunuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 17:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35