banner15

Guantanamo'da davalar ertelendi!

Yakında 11 Eylül'le ilgili duruşmaların başlamasının planlandığı Guantanamo'da mahkumlara ait bilgiler, bilgisayarlardan çalınınca davalar ertelendi!

Guantanamo'da davalar ertelendi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Küba'da bulunan Guantanamo üssündeki dava bilgilerinin kaybolması sonrası yakın zamanda görülmesi beklenen tüm davalar ertelendi.

Askeri yetkililer dün savunma makamlarının müvekkilleriyle yazışmalarının ve dava ayrıntılarının bilgisayarlardan kaybolduğunu açıkladı. Bu olay sonrası mahkumların avukatları, davaların olay çözülene kadar ertelenmesini istedi ve savunma ile ilgili belgelerin üçüncü şahıslar tarafından görüntülenmesinin kanunlara aykırı olduğunu açıkladı. Bu açıklama sonrası tüm davaların ertelendiği açıklandı.

Bu skandalın ve ertelemenin özellikle 11 Eylül davasından yargılanacak olanların 22 Nisan'da görülecek duruşması öncesi gerçekleşmesi dikkat çekti.

Öte yandan, Küba'daki Guantanamo üssünde mahkumların 6 şubatta başlattığı açlık grevi devam ediyor. 39 kişiye çıkan eylemcilerin yakın zamanda ölümle yüz yüze geleceğiyle ilgili endişeler hala korunuyor

Obama 2008 yılında Guantanamo'yu kapatacağını vaat etmesine rağmen bu konu üstünde henüz bir adım atmadı.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2013, 15:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35