banner15

Guantanamo'da mahkumlar ölümle yüz yüze

Guantanamo'da açlık grevine başlayan mahkumlardan dördünün durumunun ağırlaştığı ve ölümle yüz yüze geldiği öğrenildi...

Guantanamo'da mahkumlar ölümle yüz yüze

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Guantanamo Cezaevi'nde tuttuğu mahkumların bir kısmı başlattıkları açlık grevi sebebiyle ölümle yüz yüze geldi. 

Son olarak 166 mahkumdan 100'ünün açlık grevine başladığı belirtilen hapishanede, dört kişinin durumunun ağırlaştığı belirtildi.

The Guantánamo Files isimli kitabın yazarı Andy Worthington, hapishaneden aldığı bilgilere dayanarak hazırladığı haberinde, 4 kişinin durumunun ağırlaştığını ve bunlardan birinin de Afganistan'dan Hali Gul olduğunu söyledi. Hali Gül'ün konuşamadığı, yürüyemediği ve yemek yiyemediği belirtiliyor.

Öte yandan, mahkumlara hala yüksek sesle metal müzik gruplarının parçalarının dinletildiği, uyku düzenlerinin kasten bozulduğu da söyleniyor. Guantanamo'daki Müslüman mahkumlar hızlı bir infaz yerine zalim, yavaş ve soğukkanlı bir ölüme maruz bırakılıyor.

Mahkumların avukatlarının mart başında, Cezaevi Komutanı Amiral John Smith'e gönderdiği mektupta, birkaç kişi dışında tüm tutukluların, 6 Şubat'ta yapılan aramalar sırasında güvenlik güçlerinin dini CD'ler, battaniyeler, mektuplar gibi kişisel eşyalara el koyması ve Kur'an-ı Kerim mushaflarını karıştırmaları üzerine açlık grevine başladığı belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2013, 12:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35