banner39

Guantanamo'daki açlık grevi yayılıyor

Guantanamo'da açlık grevine katılanların sayısı hapishane yönetimine göre 39'a, mahkum avukatlarına göre ise 130'a yükseldi

Amerika 02.04.2013, 14:57 02.04.2013, 15:01
Guantanamo'daki açlık grevi yayılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Guantanamo yetkilileri, greve katılan mahkum sayısının 39'a yükseldiği açıkladı. Mahkum avukatları ise bu sayının 130'a yükseldiği iddiasında.

Washington yönetiminin terör zanlılarını tuttuğu Küba'daki Guantanamo üssünde, mahkumların 6 şubatta başlattığı açlık grevine katılım artıyor.

Guantanamo cezaevi sözcüsü, greve katılanların sayısının 39'a çıktığını duyurdu. Mahkum avukatları ise bu sayının 100'den fazla olduğunu söylüyor.

Herhangi bir suçlama yöneltilmeden yıllardır Guantanamo'da tutulmalarını potesto eden mahkumlar, son olarak 6 Şubat'ta aramalar sırasında kişisel eşyalarına el konulduğu ve Kuranı Kerime saygısızlık edildiği iddasıyla açlık grevine başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama'nın ilk görev döneminde kapatma vaadini yerine getiremediği Guantanamo'da 166 kişi tutuluyor.

Guantanamo'daki 90 Yemenli mahkumun akrabaları da Yemen'in başkenti Sana'da, yakınlarının serbest bırakılması talebiyle gösteri düzenledi.

11 Eylül saldırılarından sonra ABD'nin ''terör'' suçlamasıyla yakaladığı kişileri gönderdiği Guantanoma üssündeki zanlılarının tamamına yakını hakkında 11 yıldır bir yargı süreci başlatılmış değil.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?