banner39

Guantanamo'dan biri daha kurtuldu: 104 kişi kaldı

Pentagon, Guantanamo'da tutuklu bulunan 104 mahkumdan birini daha serbest bıraktığını açıkladı

Amerika 08.01.2016, 16:32 08.01.2016, 16:52
Guantanamo'dan biri daha kurtuldu: 104 kişi kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pentagon, Guantanamo'da tutuklu bulunan 104 mahkumdan birini daha Kuveyt'e gönderdiğini açıkladı.

Kuveyt'e ait bir jet bugün öğlen saatlerinde Küba'da bulunan Guantanamo cezaevine inerek, Usame Bin Ladin'in danışmanı olduğu şüphesiyle suçlanan Fayez Kandari Guantanamo'dan kurtulan 12. Kuveytli mahkum oldu. Jet Falez'i alarak adadan ayrıldı.

Falez, 38 Mayıs 2002'den bu yana Guantanamo'da tutuklu bulunuyordu.

Kandari'nin Washington DC'de bulunan avukatı Eric Lewis, Kandari'nin Kuveyt'te önce askeri bir hastane'de tıbbi muayene edileceğini daha sonra Kuveyt hükümeti tarafından kapsamlı bir rehabilitasyon programına sokularak gözaltında geçridiği 14 yıl aradan sonra topluma yeniden adapte olacağını söyledi.

Kandari kendisi hakkında yöneltilen suçlamaları hiçbir zaman kabul etmemiş, tutuklandığı sırada Afganistan'da bir yardım kuruluşunda görevli olduğunu beyan etmişti.

OBAMA VE GUANTANAMO

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008 yılındaki seçim vaatlerinin başında, Küba’nın Guantanamo Körfezinde bulunan ve ABD tarafından hapishane olarak kullanılan Guantanamo Kampı’nı kapatmak vardı. Oysa Pentagon, transfer edilmesi gereken ve hatta serbest bırakılması kararlaştırılan mahkumları, değişik bürokratik engeller kullanarak adada tutmaya devam ediyor.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?