banner15

Guantanamo'dan iki Libyalı Senegal'e gönderildi

ABD Başkanı Obama'nın tahliye ve boşaltma sözü verdiği Guantanamo cezaevinden bugün de iki Libyalı uçakla Senegal'e gönderildi

Guantanamo'dan iki Libyalı Senegal'e gönderildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Guantanamo'daki Amerikan askeri cezaevinden iki Libyalı uçakla Senegal'e gönderildi.

Pentagondan bugün yapılan açıklamada ABD Başkanı Barack Obama'nın tesis kapatmak için başlattığı çalışmaların devamı olarak bugün de bir transfer yapıldığı bildirildi.

Pentagon'un isimleri açıklamadığı iki Libyalının bugün uçakla Senegal'e gönderildiği açıklandı. Önümüzdeki hafta içinde yaklaşık bir düzine grubun daha transferi yapılacağı belirtildi. Bugünkü transferin ardından şu anda hapishanede 89 kişinin kaldığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Senegal'e yapılan transferin ardından yaptığı açıklamada, " Biz Guantanamo'daki tutuklu sayısını azaltmak için ve bu gözaltı tesisini kapatmak için mümkün olan tüm adımları atıyoruz"" dedi.

Obama'nın Kongreye sunduğu ve sert muhalefet ile karşılaştığı Guantanamo hapishanesinin tamamen boşaltılması ve kapatılması konusu hala gündemini koruyor.

SENEGAL'DEN İSLAMİ DAYANIŞMA VE SIĞINMA HAKKI SÖZÜ

Miamiherald news bugün serbest bırakılan tutukluların 2008 yılında hiçbir suçu olmayan isimlerini Salim Gherebi (55) ve Omar Halife (44) olarak açıkladı.

Senegal Dış İlişkiler Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, Guananamo'dan serbest bırakılacak iki Libyalı adam ile ilgilendiklerini belirterek, "iki Afrikalı kardeşimize Senegal misafirperverliği ve İslami dayanışma geleneğini sebebiyle, uluslararası insancıl hukukun ilgili maddeleri uyarınca ... "onların serbesr bırakılmalarının ardından sığınma hakkı olduğunu" söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 17:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48