Guardian yazarı: IŞİD'i ABD kurdurdu

The Guardian yazarı Milne, ABD'nin istihbarat raporlarında 2012'den beri IŞİD benzeri bir yönetimden bahsedildiğini belirterek örgütün ABD tarafından yükseltildiğini yazdı

Guardian yazarı: IŞİD'i ABD kurdurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

The Guardian yazarı Seumas Milne, ABD’nin Ortadoğu'yu dizayn etmek için IŞİD'i kurduğunu ve Ortadoğu’daki bazı ülkelerin ise bunun için taşeronluk yaptığını yazdı.

Milne, "ABD IŞİD’in Irak ve Suriye'de yükselişini nasıl besledi?" başlıklı yazısında, ABD istihbarat raporlarında Irak ve Suriye'de 'Selefi' bir devletin yükselişinden daha 2012 yılında bahsedildiğini, fakat ABD ve Batılı güçlerin buna karşı önlem almak bir yana, tam tersine bu durumu desteklediklerini yazdı.

2012 yılının Ağustos ayında yazılan söz konusu raporda, Batı'nın o dönemki iddialarına tezat olacak biçimde Irak el-Kaidesi ve Selefi silahlı gruplar Suriye'deki isyanın kontrolün elinde tutan başat güç olarak tanımlanıyor. Pentagon'un raporu, "ABD'nin istediği şey, Suriye'de ilan edilmiş ya da edilmemiş bir Selefi yönetimi kurulma ihtimalinin güçlenmesidir" diye devam ediyor.

Pentagon'un belgelerinde, Suriye'nin doğusunu Selefi bir oluşumun kontrol etmesi ihtimalinden 'tam olarak istenen şey' diye bahsediliyor. Ayrıca belgelerde Irak'ın toprak bütünlüğünün tehlikeye girdiğinden de bahsediliyor.

"IŞİD İLE IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ DE BOZULDU"

IŞİD, Irak ve Suriye'de şiddet eylemleri yapmakla kalmıyor, aynı zamanda bu ülkelerin toprak bütünlüğünü de fiilen ortadan kaldırıyor.

Milne, "Suriye isyanının birinci yılında, ABD ve onun müttefikleri, aşırı tutucu grupların hâkimiyetinde olduğunu bildikleri bir muhalefeti destekleyip silahlandırmakla kalmadılar; Irak'ın birliğine karşı büyük bir tehdit olmasına rağmen, bir Sunnî tamponu olarak IŞİD’in ortaya çıkışına göz yumdular" diyerek Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu söyleyen ABD'nin aslında bölünmeye yönelik adımlar attığını ortaya koyuyor.

"Batılı politikacılar bir toplu görüşme yapıyor ve bugünün teröristleri yarının özgürlük savaşçılarına, müttefiklerse düşmana dönüşüveriyor" diyen Milne, ABD'nin bugün Irak ve Suriye'de uyguladığı politikanın klasik 'böl ve yönet' politikası olduğunu söylüyor.

Milne yazısının sonunda "Amerikan güçleri Suriye'de bir grup isyancıyı desteklerken, öbür grubu bombalar. Yemen'de İran destekli Husi güçlerine karşı Suudi Arabistan ordusunun mücadelesini desteklerken, Irak'ta IŞİD'e karşı İran ile birlikte etkin askeri operasyonlar tertip eder" diyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 11:03
banner53
YORUM EKLE

banner39