banner39

Gül, teknoloji merkezlerini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Twitter, Facebook, Google ve Microsoft'u ziyaret etti.

Amerika 25.05.2012, 21:40 26.05.2012, 02:17
Gül, teknoloji merkezlerini ziyaret etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD'de Silikon Vadisi'nde teknoloji turu yaptı. Sanal dünyanın ünlü şirketleri Google, Microsoft ve Facebook'u ziyaret eden Gül, gördüklerinden memnundu. Gül, daha sonra Twitter'ın San Francisco kentindeki merkezini ziyaret etti.

Kurum girişinde Facebook yöneticilerinden Sherley Sandberg'in karşıladığı Cumhurbaşkanı, eşi ile Facebook logosu önünde hatıra fotoğrafı çektirdi ve "Facebook karatahtası"na isimlerini yazdı.

Daha sonra kendilerine kurum hakkında brifing verilmek üzere Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler basına kapalı bir toplantıya katıldı.

MİCROSOFT GEZİSİ

Cumhurbaşkanı Gül'ün gün içinde üçüncü durağı ise bilgisayar dünyasının yazılım devi Microsoft oldu.Cumhurbaşkanı Gül, Facebook'ta çalışan genç Türk mühendislerle birlikte...

Gül, internet devi Google şirketinin merkez binasını da ziyaret etti. Gül ve beraberindeki heyeti, Google'ın kurucusu ve yöneticisi Sergey Brin karşıladı.

Cumhurbaşkanı, Google şirketindeki Türk çalışanlarla da ayaküstü sohbet edip fotoğraf çektirdi.

SERVİS OTOBÜSÜNDE DE ÇALIŞABİLİYORLAR

Sergey Brin ile ofisinde bir süre sohbet eden Gül ve beraberindekilere, kurucu Brin, Google'ın yeni projelerinden bahsetti.

Sergey Brin, Cumhurbaşkanı Gül'e çalışanlarını wi-fi hizmet veren servis ile işe taşıdıklarını, dolayısı ile trafik bile olsa İnternet ortamında çalışanların servis otobüsünü ofis gibi kullanabildiklerini söyledi.

Görüşme sonunda Google ailesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşleri Hayrünnisa Gül ve oğlu Ahmet Gül'ün de yer aldığı heyetle birlikte bir aile fotoğrafı çektirdi. Sergey Brin'in fotoğraf çekiminde Google'ın yeni ürettiği akıllı gözlüğü takması dikkati çekti.

İNSANSIZ ARACI İNCELEDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Google'ın merkezinde dev ekranda istanbul'u seyredip Tarabya köşküne baktı ve Google'ın üzerinde çalıştığı insansız araç projesi hakkında yöneticilerden bilgi aldı.

İnsansız aracı Cumurbaşkanı Gül'e Google kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Segey Brin ile Google'ın projeden sorumlu olan Yeni İş Geliştirme Bölümü Direktörü Seval öz tanıttı.

Google'ın kurucusu Sergey Brin daha sonra Cumhurbaşkanı ve eşlerini insansız hareket eden araba ile yemeğe götürdü.

ŞOFÖRSÜZ ARAÇLA HIZ SINIRINI AŞTI

Eşi Hayrünnisa Gül ve Sergey Brin ile birlikte arka koltukta oturan şoförsüz araç, San Francisco karayollarında yasal limit olan saatte 105 kilometre hız sınırını aşarak 128 km hıza ulaştı.
Sergey Brin, Gül'e  Google'ın en yeni buluşlarından Google Glasses'ı gösterdi...

TWİTTER MERKEZİNE DE GİTTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD'deki temasları çerçevesinde, dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın San Francisco kentindeki genel merkez binasını ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ü, Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Dick Costolo, Kurucu Başkan Jack Dorsey ve şirketin Türk çalışanı Aslı Sayitoğlu karşıladı.

Twitter çalışanları, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretinde, jest olarak arka planda Sertab Erener'in şarkılarını çaldı.

Mikro-blog sitesinin çalışanları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün fotoğraflarını çekerek, Twitter'da yayınladı.

CEO Dick, Twitter'in özellikle Van depreminde çok aktif kullanıldığı ve çok yararlı olduğunun söyledi. Binada bulunan Cafe'de Sertap Erener'e ait parçaların dinlenmesi dikkat çekti.

BU KEZ ONLAR TWEET'LEDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Twitter ziyareti oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

Türk misafirler Twitter logosunun önünde fotoğraf çektirirken, Twitter çalışanları da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü tweet yapmak için yarıştı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Twitter ofislerini gezerken, çalışanların Cumhurbaşkanı'nın fotoğrafını çekip, zaman kaybetmeden Twitter hesaplarından ''tweet'' yapmaları renkli bir görüntü oluşturdu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?