Güney Carolina'daki tartışmalı bayrak yasaklandı

Güney Carolina kongre binasındaki beyazların egemenliğinin simgesi olan konfederasyon bayrağı bugün indirilecek

Amerika 10.07.2015, 07:50 10.07.2015, 07:50
Güney Carolina'daki tartışmalı bayrak yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde, Konfederasyon bayrağının indirilmesiyle ilgili karar, Senato ve Meclis Genel Kurulu'nun onayından sonra, Vali Nikki Haley tarafından törenle imzalanarak yasallaştı.

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde uzun süredir tartışmalara neden olan Parlamento Binası önünde asılı bulunan Konfederasyon bayrağının indirilmesi için engel kalmadı.

Vali Haley, birçokları için "ırkçılığın ve köleliğin simgesi", bazıları için de "Güneyin tarihi mirası" olarak görülen Konfederasyon bayrağıyla ilgili kararı imzalamasıyla bayrağa yasak getirilmiş oldu.

Parlamento binasının bahçesindeki direğe asılı bulunan bayrağın, cuma günü (bugün) yerel saatle öğleden önce 10.00'da indirilmesi planlandı. Bayrak bulunduğu yere ilk kez 1962 yılında asılmıştı. 

Ülkede Konfederasyon bayrağıyla ilgili tartışmalar önceki yıllarda da yaşanırken, siyahilerin gittiği tarihi kilisede 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan ırkçı saldırıyı düzenleyen 21 yaşındaki Beyaz Amerikalı Dylan Roof'un söz konusu bayrakla çekilmiş fotoğraflarının yayınlanmasından sonra bayrak yeniden gündeme gelmişti.

Bayrak, Amerikan İç Savaşı'nın sona ermesine kadar, köleliğin yaygın olduğu, ekonomileri tarıma dayalı ayrılıkçı güney eyaletleri (Konfederasyon) tarafından kullanılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?