banner39

Hacker'lar uçak kaçırabilir uyarısı

Uçaklarda kullanımı giderek yaygınlaşan internet nedeniyle, hackerların interneti kullanarak uçak kaçırma girişimlerinde bulunabileceği uyarısı yapıldı

Amerika 15.04.2015, 15:54 15.04.2015, 15:54
Hacker'lar uçak kaçırabilir uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya genelinde pek çok havayolu şirketi uçuşlarda internet hizmeti vermeye başladı. Bu durumun bir felakete davetiye çıkardığının altını çizen ABD Hükümet Hesap Verebilirlik Ofisi (GAO) yolcu uçaklarındaki internet bağlantısı  sayesinde bilgisayar korsanlarının uçakları hack'leyebileceğini iddia ediyor.

NTV'nin haberine göre raporda "Modern uçakların internete olan bağlılığı her geçen gün artıyor. Bu durum yetkisi olmayan kişilerin uçağın kontrolünü ele geçirmesini mümkün kılıyor" ifadelerini kullanan kurum, uçaktaki elektronik cihazların kullandığı IP network'ünün dolaylı olarak kabindeki ile aynı olduğuna dikkat çekiyor.

Söz konusu tehlike hakkında 4 siber güvenlik uzmanından fikir alan kurum, bu kişilerin hepsinin uçaklardaki güvenlik duvarının tüm sistemler gibi kırılabileceğini belirttiğinin altını çiziyor.

Rapora göre,  güvenliği devre dışı bırakacak bilgi birikimine sahip bir terörist uçuş sırasında kullandığı bir laptop ile uçağın kontrolünü ele geçirebilir ve herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmadan uçağı terör saldırılarında kullanabilir.

Konuyla ilgili Ocak 2015'te ABD Federal Havacılık Kurulu'na (FAA) başvuran kurum, FAA'nın bu tehdidi ortadan kaldırmasını talep etmişti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?