Hagel: Türkiye daha bağımsız hale geliyor

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, "Türkiye müttefiklerinden daha bağımsız hale geliyor" dedi.

Hagel: Türkiye daha bağımsız hale geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Türkiye gibi bölgesel güçlerin büyüdüğünü ve geleneksel müttefik ve destekçilerinden daha bağımsız hale geldiğini söyledi.

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde düzenlenen 2013 Küresel Güvenlik Forumu’nun açılış konuşmasını yapan Chuck Hagel, Ortadoğu’dan Asya-Pasifik’e, İran ile yürütülen müzekerelerden siber saldırılara ve ABD’nin güvenlik politasına dair bir çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

21. yüzyılda küresel trendin jeopolitik çekim merkezlerine kaydığını ifade eden Hagel, Çin, Hindistan, Brezilya ve Endonezya’nın küresel ekonomiyi yeniden şekilledirdiğini belirtti. Türkiye’nin de bölgesinde daha bağımsız bir politika izlediğine dikkat çeken Hagel, "Türkiye gibi bölgesel güçler büyüyor ve geleneksel müttefik ve destekçilerinden daha bağımsız hale geliyor." dedi.

Asya Pasifik, Ortadoğu ve başka yerlerde devam eden bölgesel karışıklıkların ABD, Çin veya Rusya için de tehdit olduğunu dile getiren Hagel, İran ve Kuzey Kore’yi ise şeffaf olmamaları ve ağır silahlara sahip olmaları nedeniyle 'komplike ve zorlu tehditler' olarak itham etti.

Siber saldırılara da dikkat çeken Hagel, ulusal ve küresel ekonomi ve bunun yanında kritik öneme sahip altyapı sistemlerinin tehdit edildiğini vurguladı.

Karşılaşılan zorlukların diplomatik, ulusal, küresel, ekonomik ve kültürel bileşenlerinin olduğuna vurgu yapan Hagel, "Bunlar sadece askeri güç ile çözülemez." dedi. 21. yüzyılda ABD’nin bir güç olarak insanlık, özgürlük ve gelişimin önemli bir simgesi olmaya devam etmesi gerektiğini belirten Hagel, "Ayrıca, dünyanın bizi nasıl gördüğünü ve niçin öyle gördüğünü anlamak adına çok daha fazla çaba göstermeliyiz. Daha fazla dinlemeliyiz." dedi.

İRAN İLE MÜZAKERELER

İran’ın nükleer silah edinmemesi için diplomatik yolları zorladıklarını belirten Hagel, "ABD bu yolda yer alan zorluklar ve belirsizlikler konusunda önünü çok net görüyor." ifadelerini kullandı.

Hagel, İran'ın ciddiyetini eylemler yoluyla ortaya koyması gerektiğine işaret etti. ABD’nin Ortadoğu’daki askeri varlığını sürdüreceğini dile getiren Hagel, "İran’ın istikrarı bozan aktivitelerini engellemek, doslarımızla birlikte çalışmak ve menfaatlerimizi korumak adına Basra Körfezi’nde ve Ortadoğu’da güçlü ve hazır askeri birliklere sahip olmayı sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Başkan Obama’nın Esed rejimine yönelik askeri müdahale kararlılığının Rusya ile diplomasi yolunu açtığına dikkat çeken Hagel, Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün Suriye’deki silahların yok edilmesi konusunda birlikte çalıştığını belirtti. Hagel, "Dünya’nın en büyük kimyasal silah stoklarının yok edilmesi safhasındayız." dedi.

Hagel, Suriye ve İran meselelerinde ABD’nin sahip olduğu askeri gücün diplomatik çözümün bulunması adına önemli rol oynayacağını dile getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 20:11
banner53
YORUM EKLE

banner39