banner15

Haiti felaketi yaşıyor: Kasırgada ölü sayısı 842

Haiti'yi etkileyen kasırga sebebiyle yetkililere göre 300'den fazla; Reuters'e göre ise 842 kişi öldü

Haiti felaketi yaşıyor: Kasırgada ölü sayısı 842

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Karayipler'i vuran Matthew Kasırgası nedeniyle Haiti'de ölenlerin sayısı artıyor. Kasırgada şu ana kadar 842 kişinin öldüğü duyuruldu

Küba'yı da vuran kasırga, Bahamalar üzerinden ABD'nin doğu kıyılarına doğru ilerliyor. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Haiti yetkilisi, sadece güneydeki Roche-a-Bateau kentinde 50'den fazla kişinin öldüğünü belirtti.

BBC’deki habere göre bölgedeki en büyük kent olan Jeremie'deki evlerin yüzde 80'i tamamen yıkıldı. Sud ilinde de 30 bin ev hasar gördü.

Kasırga Haiti'yi hafta başında vurmuş olmasına rağmen, ülkenin özellikle güneydoğuyla iletişim kesilmiş olduğu için felaketin boyutu yeni ortaya çıkıyor. Fırtınanın hızının, Haiti üzerinde saatte 230 kilometreye ulaştığı belirtmişti.

BM: 350 BİN KİŞİNİN İNSANİ YARDIMA İHTİYACI VAR

Birleşmiş Milletler ülkede 350 bin kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Bahamalar'da ağaçların yerlerinden söküldüğü ve elektriğin kesildiği haberleri geliyor, ancak henüz can kaybına dair bir bilgi yok.

Haiti'nin komşusu Dominik Cumhuriyeti'nde de kasırgada yıkılan binalar ve toprak kayması nedeniyle en az 4 kişi hayatını kaybetti. Kasırga Küba'nın doğu ucunda da etkili oldu. Baracoa kentinde onlarca ev zarar gördü.

Matthew Kasırgası, Karayipleri etkileyen son 10 yılın en kuvvetli kasırgası. Haiti ve Küba'yı vuran kasırga, Bahamalar üzerinden ABD'nin doğu kıyılarına doğru ilerliyor.

ABD'NIN GÜNEYDOĞUSU KASIRGAYA HAZIRLANIYOR

ABD'li yetkililer Florida ve Georgia ile Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde yaklaşık 2 milyon kişiye evlerini terk etmeleri çağrısı yaptı. Kasırga ABD'ye yaklaşırken kategorisi de en şiddetli ikinci seviye olan 4'e yükseltildi. ABD'de halka en az 3 gün yetecek kadar su ve gıda stoku yapmaları söylendi.

Ayrıca olası elektrik kesintilerine karşı cep telefonlarını şarj edebilecek yedek pil bulundurmaları istendi. ABD ordusu da bölgeye ek asker ve 9 helikopter gönderildiğini açıkladı.

Florida eyaletinden ayrılmak isteyen ABD'lilerin oyotollarda uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü.

Matthew'un 2005'teki Wilma kasırgasından sonra bölgeyi vuran en büyük kasırga olabileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 10:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48