Haley: Amerikan halkının 22 yıldır istediği bir adımı attık!

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley, Trump'ın Kudüs' İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına ilişkin, "Amerikan halkının 22 yıldır istediği bir adımı attıklarını" söyledi.

Haley: Amerikan halkının 22 yıldır istediği bir adımı attık!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, altı ay önce Senato'da büyük çoğunluğun ABD elçiliğinin Kudüs'e taşınmasını desteklediğini belirterek, Cumhuriyetçi ya da Demokrat her başkan adayının "Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğunu ve elçiliğin oraya taşınması gerektiğini söylediğini" iddia etti.

Ortadoğu'da bu kadar gerginlik varken neden şimdi bu kararın alındığı sorusuna ise Haley, "Doğru olanı yaptık, 22 yıldır başkanların etrafındaki herkes beklenmesini söyledi ama Başkan Trump artık beklemeyecek." cevabını verdi.

Nikki Haley, ABD'nin bu adımının İsrail ve Filistin sorununun çözümünü daha da zorlaştırdığı ve şiddet olaylarına neden olduğu değerlendirmesi üzerine, "Her iki taraf da gerçeği kabullenirse barış gelir. Kıyamet kopmadı. Taraflar masaya gelecek ve Kudüs'ün nasıl olması gerektiğine karar verecek, biz de bu sürece destek vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore'nin nükleer programına ilişkin de Haley, "Bizim için şu an en büyük tehlike Kuzey Kore. Kuzey Kore'yi nükleer silahlardan arındırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 11:00
banner53
YORUM EKLE

banner39