banner39

Harvard, Kuran Ayetini Adaletin En İfadelerinden Biri Olarak Tanıdı

Dünyadaki türünün en prestijli kurumlarından biri olan Harvard Hukuk Fakültesi, fakülte kütüphanesinin girişinde, ayeti tarihteki en büyük adalet ifadelerinden biri olarak nitelendiren Kur'an'ın bir ayetini yayınladı

Amerika 03.06.2019, 10:47 03.06.2019, 11:11
Harvard, Kuran Ayetini Adaletin En İfadelerinden Biri Olarak Tanıdı

Harvard Üniversitesi'nin giriş duvarında Nisa suresinin 135 ayeti yer alıyor. Adalet hakkında bugüne kadarki en büyük özlü sözlerden biri olarak duvara kaydedilmiş:

"Ey iman edenler, kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahidler olarak adaleti ayakta tutun. (Onlar) ister zengin olsun, ister fakir olsun; çünkü Allah onlara daha yakındır. Öyleyse adaletten dönüp heva (tutkuları)nıza uymayın. Eğer dilinizi eğip büker (sözü geveler) ya da yüz çevirirseniz, şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır."

1817'de kurulan Harvard, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk kurulduğu günden bu yana çalışan en eski hukuk fakültesidir ve dünyanın en büyük akademik hukuk kütüphanesine ev sahipliği yapmaktadır. Mezunları arasında ABD Başkanı Barack Obama ve etkili gazeteciler, yazarlar, medya ve iş liderleri ve hatta profesyonel sporculardan oluşan bir dizi var.

Resmi web sitesine göre, Adalet Sözleri sergisi, insanlığın adalet ve onur arzusundaki hukuka karşı dayanıklılığının bir kanıtıdır. “Bu duvarlardaki kelimeler, adalet fikrinin gücünü ve önlenemezliğini doğrulamaktadır.”

Hukuk Fakültesi tarafından oluşturulan sanat enstalasyonunda sergilenen yaklaşık iki düzine alıntı var. Sanat enstalasyonunun girişinde göze çarpan üç isim, St Augustine, Kutsal Kur'an-ı Kerim ve Magna Carta'dan alıntılar. Harvard Hukuk Fakültesi'ne göre, bu alıntılar zaman ve kültürler boyunca adalet kavramının evrenselliğini göstermektedir.

Özlü Sözler, hukuk fakültesi fakültesinden, personel ve öğrencilerden 150'nin üzerinde katkıdan oluşan bir havuzdan seçildi. Hukuk Fakültesi Kütüphanesi'ndeki kütüphaneciler, her teklifin tarihsel bağlamını ve gerçekliğini araştırmış ve bu araştırmayı sanat enstalasyonu ziyaretçileriyle paylaşmak için bir web sitesi geliştirmiştir.

Kaynak: thedeenshow.com, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (2)
mehmet selim polat 2 yıl önce
İŞTE ADALET BUDUR.
(NİSA suresi 135. ayet)
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا كُونُوا قَوَّامٖينَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلّٰهِ وَلَوْ عَلٰى اَنْفُسِكُمْ اَوِ الْوَالِدَيْنِ وَالْاَقْرَبٖينَ اِنْ يَكُنْ غَنِيًّا اَوْ فَقٖيرًا فَاللّٰهُ اَوْلٰى بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوٰى اَنْ تَعْدِلُوا وَاِنْ تَلْوُا اَوْ تُعْرِضُوا فَاِنَّ اللّٰهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبٖيرًا
Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.
Adı Lazım Değil! 2 yıl önce
Heh!Onları da müslüman yaparız artık yakında.Ne dersiniz Cemaat-i Müslimin?!
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?