Harvard'da insan derisi kaplı kitap

Harvard Üniversitesi’nin kütüphanesinde tuhaf görünümlü deri kapları olan üç kitapla ilgili yapılan araştırma sonucunda, kitapların insan derisiyle kaplı olduğu ortaya çıktı. Kitabın 17. Yüzyıla ait olduğu belirtiliyor

Harvard'da insan derisi kaplı kitap

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de Harvard Üniversitesi, kütüphanesindeki kitapların üçünün insan derisiyle ciltlenmiş olduğunu fark etti.
İnsan derisi kaplı kitap şoke etti.

Roadtrippers’ın haberine göre birkaç yıl önce Harvard Üniversitesi’nin kütüphanesinde tuhaf görünümlü deri kapları olan üç kitap fark edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda kitap kapaklarının aslında insan teni olduğu anlaşıldı. Hatta kitaplardan birinin cildi, halen hayattayken derisi yüzülmüş bir adamdan geliyordu.

Aslında kitapların insan derisiyle ciltlenmesi 17. yüzyılda oldukça popüler bir uygulamaydı. Antropodermik kitap ciltçiliği şeklinde adlandırılan bu uygulama, anatomi ders kitaplarında yaygın şekilde kullanılırdı. Tıp mesleğiyle uğraşan kişiler genelde üzerinde çalıştıkları kadavraların tenlerini kullanırlardı.

Harvard’daki bu ürpertici kitaplardan birinin içinde Roma şiir sanatı, diğerinin içinde Fransız felsefesi ve üçüncüsünün içinde de ortaçağ İspanyol hukukuna ilişkin bir tez yer alıyor. Bu arada bahsi geçen yüzülmüş deri, bu son kitapta kullanılmış.

FRANSA ANAYASASI DA İNSAN DERİSİ KAPLI

Fransa'nın ilk yazılı anayasası olan 1791 Anayasası'nın ilk kitabı da insan derisiyle kaplanmıştı.

Meşhur Bilim Adamı Tarık Zafer Tunaya, "İnsan Derisiyle Kaplı Anayasa" isimli kitabında Fransa'nın bu ilginç kaplı anayasasından söz etmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 10:21
banner53
YORUM EKLE

banner39