'Hayat her şeyden daha değerlidir… Bir binayı yeniden inşa edebiliriz. Ama bu adamı ailesine geri veremeyiz'

ABD'de polis şiddeti yüzünden ölen vatandaş sonrası başlayan gösterilerde yakılan Müslüman Restoran Sahibi Minneapolis Protestocularını destekledi ve “Hayat her şeyden daha değerlidir… Bir binayı yeniden inşa edebiliriz. Ama bu adamı ailesine geri veremeyiz. ” dedi

Amerika 31.05.2020, 10:41
'Hayat her şeyden daha değerlidir… Bir binayı yeniden inşa edebiliriz. Ama bu adamı ailesine geri veremeyiz'

Jessica Aya Harn

ABD'de silahsız bir siyaih adam olan George Floyd'un beyaz polis memurları tarafından öldürülmesi üzerine patlak veren büyük protestolar ülkeyi sarstı. Protestocular, Floyd'un Pazartesi günü öldürüldüğü yerden başlayarak Minneapolis'te toplandılar ve masum siyah Amerikalıları düzenli olarak öldürmeye devam eden açık ve sistematik ırkçılığa karşı yürüdü ve gösterdiler.

Minneapolis'teki bir Müslüman restoran sahibi, güçlü bir duruşta protestoculara destek veren bir başka ses kaynağı oldu. Minneapolis Üçüncü Polis Mahallesi'ne sadece bir blok uzaklıkta bulunan Gandhi Mahal Indian ve Bangladeshi restoranına sahip Ruhel Islam, binasının diğerlerinin arasında yandığını gördü gösterilerin yükselmesi sırasında.

Dükkana verilen hasar oldukça yüksek olmakla birlikte kızı Hafsa güçlü tepkisini göndermek için Facebook'a gitti şu sözleri yazdı: Binamın yanmasına izin ver. Adalete hizmet edilmesi gerekiyor… bu memurları hapse at. ”

Hayat her şeyden daha değerlidir… Bir binayı yeniden inşa edebiliriz. Ama bu adamı ailesine geri veremeyiz. ”

Bangladeşli bir göçmen olan Ruhel İslam, 2008 yılında kardeşi ile restoran açtı. Minnesota Interfaith Power & Light (inanç temelli bir iklim değişikliği savunuculuk grubu) yönetim kurulunda, Ruhel İslam kuzey Minnesota'da yıkıcı çevresel etkileri olacak tartışmalı bir boru hattı olan önerilen Hat 3 projesine karşı güçlü bir şekilde konuştu. Proje Kızılderili topraklarına zarar veriyor.

Gandhi Mahal Restaurant, topluluk etkinlikleri ile de bilinir - sadece geçen yıl restoran, insanları farklı inançlardan bir araya getirmek için Ramazan boyunca bir “Birlik İftarı” na ev sahipliği yaptı . Olaydan bu yana Facebook'ta yayınlanan restoran şunları söyledi: “Gandhi Mahal dün gece alevleri hissetmiş olabilir, ancak topluluğumuzun korunmasına ve ayakta durmasına yardımcı olmak için ateş etme gücümüz asla ölmeyecek! #JusticeforGeorgeFloyd”.

Floyd'un öldürülmesinden ve ölümünden sonra gerçekleşen büyük protestolardan bu yana Floyd'u boynuna sabitleyen memur Derek Chauvin üçüncü derece cinayet ve adam öldürmeyle suçlandı . Chauvin'in, Floyd'un öldürülmesi sırasında bulunan diğer üç polisle birlikte polis departmanından kovulduğu bildirildi.

ABD sistematik ve gömülü ırkçılık altında mücadele etmeye devam ederken, ülkedeki pek çok insan hayatlarından haklı olarak korkuyor - sayısız trajik ölümün gösterdiği gibi, sadece siyah olmak ABD'de ölüm cezası anlamına gelebilir. Dayanışma içinde, protesto göstermeye devam etmeli ve gördüğümüz her yerde ve her yerde haksızlık ilan etmeye devam etmeliyiz.

Kaynak: themuslimvibe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?