Her altı saatte bir ABD'li, saldırıda öldürülüyor

ABD'de toplu saldırılar hakkında yapılan araştırma sonuçlarına göre ülkede terör saldırılarından daha fazla kişisel silah ile insan öldürme sayısı daha fazla

Amerika 02.10.2015, 17:07 02.10.2015, 17:53
Her altı saatte bir ABD'li, saldırıda öldürülüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Oregon eyaletindeki bir okulda dün gerçekleştirilen silahlı saldırıyla, ülkede bu yıl düzenlenen toplu saldırı sayısının 294'e yükseldiği bildiriliyor.

ABD'deki toplu saldırıları takip ederek bu alandaki verileri derleyen Shootingtracker.com adlı internet sitesinde yayınlanan haberde, Kasım 2012 tarihinden bu yana da tam 994 adet toplu saldırı olduğu açıklandı. Sitenin verilerine göre 2013'ün başından bu yana toplu saldırılarda yaklaşık 1236 kişi hayatını kaybetti.

Saldırılar ülkedeki silah kullanımı tartışmalarını sürekli gündemde tutuyor.

Bu rakama göre ateşli silahlar nedeniyle her altı saatte bir ölen Amerikan vatandaşı sayısı, 2014 yılının tamamında resmen "terör saldırısı" diye tanımlanan olaylarda ölen Amerikalılardan fazla.

ABD Başkanı Barack Obama da dün Oregon'daki saldırı üzerine yaptığı konuşmada, toplu saldırıların ülkede rutin hale geldiğinden yakındı. Bireysel silahlanmaya karşı önlemlerin artırılması çağrısını yineledi.

ABD'de halkı "terörden" korumak için milyonlarca dolar harcandığına, çok sayıda kanun yapıldığına dikkat çeken Obama, medyadan son 10 yılda "terör olaylarında" öldürülenlerin sayısını, ateşli silahlarla yapılan saldırılarda öldürülenlerle karşılaştırmalarını istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?