Her insansız uçak saldırısı '40-60' yeni düşman yaratıyor

Eski bir diplomat, Beyaz Saray'ın terörle mücadele adına kullandığı ölüm uçaklarının ters tepen etkisini değerlendirdi, ABD'nin geleceğini tehlikeye attığını söyledi

Amerika 24.10.2013, 16:37 24.10.2013, 16:40
Her insansız uçak saldırısı '40-60' yeni düşman yaratıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yemen'deki ABD Büyükelçiliği eski elçi yardımcısına göre, ABD ordusunun Yemen'deki insansız uçak saldırıları ve "uzaktan suikast politikası" aşırı hızlı bir şekilde bu ülkede yeni düşmanlar yaratmaktan başka işe yaramıyor.

Amerikan medyasında "geri tepme makinası" olarak nitelenen insansız uçak saldırıları hakkında Huffington Post'a konuşan Yemen'deki eski bir üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Nabeel Khoury, "Amerika her saldırının ardından 40 ila 60 yeni düşman kazanıyor" ifadesini kullandı.

Yemen'deki drone politikasını sert ifadelerle eleştiren Khoury, "eski meslektaşları muhtemelen bana kızacak, çünkü bugünkü politika bunu yapmak" dedi. Khoury "insansız uçakların kullanılmasına kesinlikle karşı olmadığını," ama savaşta olmadığınız bir ülkedeki saldırıların "maliyet-fayda" bağlamında sonuçları olduğuna dikkat çekti.

Khoury, Yemen'deki aşiretler konusundaki bilgilerine dayanarak ABD'nin insansız uçak saldırıları ile birçok yeni düşman yarattığından emin olduğunu da ekledi. Eski diplomata göre bu durum ABD'nin geleceğini tehlikeye atıyor.

İnsan Hakları Gözlem Evi tarafından yayımlanan son raporda da drone saldırılarının masum kurbanlarının ailelerinin ABD'den tazminat talep etme hakkı olmadığını, bunun da Amerikan karşıtı öfkeyi artırdığına dikkat çekildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?