banner39

Hindistan’dan ABD’ye cevap gecikmedi!

ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin gelişmiş ekonomisini gerekçe göstererek, bazı ürünlerin ABD'ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere sunulan "Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından Türkiye'yi çıkarmak istediğini açıklamış, söz konusu programdan son yıllarda en fazla faydalanan ülkelerin başında gelen Hindistan'ı da bu listeye eklemişti. Hindistan'dan ABD'ye cevap geldi.

Amerika 05.03.2019, 09:29
Hindistan’dan ABD’ye cevap gecikmedi!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin gelişmiş ekonomisini gerekçe göstererek, bazı ürünlerin ABD'ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere sunulan "Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından Türkiye'yi çıkarmak istediğini ifade etmiş, söz konusu programdan son yıllarda en fazla faydalanan ülkelerin başında gelen Hindistan'ı da bu listeye dahil etmişti. 

Hindistan'dan ABD'ye yanıt geldi. Hindistan'dan üst düzey yetkililerin yaptığı açıklamada, ABD'nin kararının düşünülmeden yapılmış bir hareket olduğu belirtilirken, acele karar vermeyecekleri ve Trump'ın açıklamalarının ardından misilleme planlamadıkları aktarıldı. 

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin gelişmiş ekonomisini gerekçe göstererek, bazı ürünlerin ABD'ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere sunulan "Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından Türkiye'yi çıkarmak istediğini açıkladı.

Başkan Trump'ın Kongre'ye yolladığı mektup, Beyaz Saray tarafından yayınlandı.

Mektupta, 1974 Ticaret Yasası'nın 502(2) (2) maddesi referans verilerek, "Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere sunulan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından çıkarmak niyetimi size bildiriyorum." ifadesi kullanıldı.

Trump’ın mektubunda şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye'nin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak artık GTS'den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için bu adımı atıyorum. Fakirliğin azalması, kişi başına düşen yıllık milli hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye'deki sektörler, gelişmiş ticaretinin göstergesidir. Buna ilave olarak Türkiye, gelişmiş ekonomisi sayesinde ve yaptığı karşılıklı anlaşmalarla diğer gelişmiş ülkelerin seviyesine gelerek diğer ülkelerin GTS programlarından da geçmiştir."

Mektupta ayrıca, ABD'nin Türkiye ile adil ve mütekabiliyet esasına dayalı ticari ilişkilerini sürdüreceğine vurgu yapıldı.

HİNDİSTAN DA PROGRAMDAN ÇIKARILIYOR

Öte yandan Trump, yine Kongre'ye gönderdiği ayrı bir mektupta Hindistan'ın da söz konusu GTS Programından çıkarılması niyetini ifade etti.

Hindistan, söz konusu programdan son yıllarda en fazla faydalanan ülkelerin başında geliyordu.

ABD resmi kaynaklarında yer alan bilgiye göre, 1974'te yürürlüğe giren GTS programı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye toplam 3 bin 474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlamaktaydı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
misafir 2 yıl önce
Ne kadar çok ABD'li APTAL var. Belli çevrelerce başa getirilmiş Başkan'ından, normal yurdum insanı ABD'lisine kadar. 10 yıl öncesinde yolda geçen bir ABD'liye harita'da Türkiye'nin yerini sorsan bilmezdi
bugün de bilmezler. Böyle cahil bir toplum.
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?