banner39

banner35

Holbrooke ABD diplomasisinin kilit isimlerindendi

Holbrooke ABD'nin Afganistan işgalindeki rolü ve Bosna'yı çıkmaza sürükleyen Dayton Anlaşması'nın mimarı olarak hatırlanacak

Amerika 14.12.2010, 11:30 14.12.2010, 15:50
Holbrooke ABD diplomasisinin kilit isimlerindendi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Aort damarındaki yırtık nedeniyle iki ameliyat geçiren ve bugün ölen ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, ABD diplomasi tarihinde iz bırakan isimlerden biriydi.

ABD Başkanı Barack Obama, Holbrooke'u, "Amerikan dış politikasında çok önemli bir şahsiyet, Afganistan ve Pakistan ekibinin önemli bir üyesi ve Amerikan halkı ile dünya genelindeki halkların hayranlığını kazanmış, yorulmak bilmez bir kamu çalışanı" olarak nitelendirmişti.

Richard Holbrooke, 50 yıla yakın diplomatik kariyeri boyunca dünyanın dört bir köşesinde, birçok önemli görevler üstlenen bir şahsiyet oldu.

"DAYTON'UN MİMARI"

Holbrooke'un en büyük başarısı olarak değerlendirilen,  ABD'nin eski başkanlarından Bill Clinton döneminde Dışişleri Bakanlığında Avrupa ve Kanada İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde, 1995 yılında Bosna'daki savaşa noktayı koyan Dayton barış anlaşması, aynı zamanda Bosna'da yaşanan siyasi krizin de ana nedeni..

Holbrooke, bu anlaşmanın imzalanması sırasındaki hırslı ve agresif tutumu dolayısıyla "buldozer" lakabıyla anılmaya başlanmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama tarafından geçen yıl Afganistan ve Pakistan özel temsilciliği görevine atanan Holbrooke, Obama'nın en önemli dış politika önceliklerinden olan Afganistan'a yönelik çabaların koordine edilmesi ve Aghanistan savaşının daha da genişleyerek devam etmesi politikasında kilit rol oynadı.

Holbrooke'un Afgan lider KArzai hakkında yaptığı açıklamalar ve yolsuzluk suçlamaları ise, iki ülke arasında krize neden olmuştu.

TÜRKİYE'YE MALEZYA BENZETMESİ

Holbrooke, 1972-1976 yılları arasında Foreign Policy dergisinin editörlüğünü de yapmıştı.

Türkiye ile Yunanistan arasında, iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren "Kardak krizi"nde arabuluculuk yapan Holbrooke, ABD'nin eski başkanlarından Bill Clinton döneminde, Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilciliği görevine de getirilmişti. "Dayton Anlaşması"nın mimarı olarak Kıbrıs'ta da çözüm yolunda ilerleme sağlaması beklenen Holbrooke, adada taraflar arasında çözüm arayışlarına girdi, ancak Bosna'daki başarıyı Kıbrıs sorunu için gösteremedi.

Holbrooke'un bir dönem Türkiye'yi Malezya'ya benzetmesi Türkiye'de ciddi tartışmalar yaratmış, bunun ardından Holbrooke, Türk kültürüne olan saygısına dikkat çekerek, sözlerinin Türkiye'de yanlış anlaşıldığını iddia etmişti

Nobel Barış Ödülü'ne 7 kez aday gösterilen Holbrooke, "To End A War" (Bir Savaşı Bitirmek) adlı kitabın da yazarı.

OBAMA VE CLINTON ÖVGÜLER DÜZDÜ

ABD Başkanı Barack Obama, ''Holbrooke'un, yorulmazlığı, keskin ve dünyaya barış ve güvenlik getirmeye yönelik diplomasisi ve ABD'ye olan sevgisi ile hatırlanacağını'' ifade etti.

''Başkan seçildiğinde, Holbrooke'un yeniden ülkeye hizmet edeceğini öğrendiğini ve çok sevindiğini'' belirten Obama, açıklamasında, ''Afganistan ve Pakistan'da elde ettiğimiz ilerlemelerin büyük bölümünü Richard Holbrooke'a borçluyuz'' ifadesini de kaydetti.

Obama'nın açıklamasında, ''Bir gün, Holbrooke'un dostlarından ve hayranlarından biri bana, 'eğer Holbrooke'un ekibinde değilseniz ve yoluna çıkma cüretinde bulunuyorsanız, Tanrı yardımcınız olsun' demişti'' ifadesi de yer aldı.

Hillary Clinton da ''ABD, en gözü pek savunucularından ve fedakar hizmetkarlarından birini kaybetmiş bulunuyor'' şeklinde ifadeler kullandı.

Holbrooke'u ''arkadaşı, sırdaşı ve meslektaşı'' olarak tanımlayan Clinton, açıklamasında, ''Holbrooke tam bir diplomattı. En zor koşullarda bile diktatörlere karşı göğüs gerebiliyor ve ülkesinin çıkarlarını koruyabiliyordu'' ifadelerini kaydetti.

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?