banner39

İhsanoğlu, ABD'ye gidiyor

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, New York'ta BM Genel Sekreteri Ban ile görüşecek, Metropolitan Sanat Müzesinde resepsiyon verecek.

Amerika 07.03.2012, 22:14 07.03.2012, 22:14
İhsanoğlu, ABD'ye gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, gelecek hafta New York ve Washington'da temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gelecek.

İİT'nin BM Temsilcisi Büyükelçi Ufuk Gökçen'in AA muhabirine verdiği bilgiye göre, 13 Mart'ta New York'a gelmesi beklenen İhsanoğlu, temasları çerçevesinde 16 Mart günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile BM Genel Merkezinde görüşecek ve aynı gün BM'de basın toplantısı yapacak.

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu aynı gece de Metropolitan Sanat Müzesinde (MET) açılışı geçen yıl ekim ayında yapılan İslam Eserleri Bölümü'nde, ''Arap ülkeleri, Türkiye, İran, Orta Asya ve Güney Asya galerilerinin tanıtımı kapsamında resepsiyon verecek.

Ufuk Gökçen, Koç Ailesinin adının da verildiği yeni galerilerin yıl boyu tanıtımı kapsamındaki resepsiyonun, İİT ve MET'in, Coca Cola şirketinin desteğiyle düzenleyeceklerini, resepsiyona ev sahipliğini İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu ile MET Müdürü Emily Rafferty'in yapacağını ve resepsiyona BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da katılacağını bildirdi. BM ülkelerinin temsilcilerinin davet edileceği resepsiyonda konukların, galerileri, rehberlerin eşliğinde gezebilecekleri de öğrenildi.

Gökçen, İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun BM Genel Sekreteri Ban ile yapacağı görüşmede ise önemli uluslararası gelişmelerin ve iki teşkilat arasındaki işbirliği konularının ele alınacağını belirtti.

Gökçen'in verdiği bilgiye göre New York'ta İİT ülkelerinin BM daimi temsilcileriyle de bir araya gelecek olan İhsanoğlu'nun, 15 Mart günü ise Washington'da üst düzey temaslarda bulunması bekleniyor.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?