banner15

Indiana Valisi Pence'ye Suriyeli mülteci davası

Amerikan Sivil Haklar Birliği Indiana şubesi, Indiana Valisi Pence hakkında, Suriyeli mültecilerin alınmasını engellediği gerekçesiyle dava açtı.

Indiana Valisi Pence'ye Suriyeli mülteci davası

Dünya Bülteci / Haber Merkezi

ABD'nin Idiana eyaletinde, Amerikan Sivil Haklar Birliği (ACLU) Indiana şubesi, Indiana Valisi Mike Pence hakkında, "gücünü Suriyeli mültecilerin alınmasını engellemeye" kullandığı gerekçesiyle dava açtı.

Indiana Güney Bölge Mahkemesi'ne, ACLU tarafından yapılan dava başvurusunda Vali Pence'nin Suriyeli mültecilerin eyalete alınmaması konusundaki çabalarına atıfta bulunularak bu durumun Amerikan Anayasası'nın eşit koruma maddesini ihlal ettiği belirtildi.  Dava dilekçesinde ayrıca mültecilerin iskanının askıya alınması çabalarının "sırf kendi ulusal kökenleri" yüzünden olduğu kaydedildi.

ACLU Indiana'nın Hukuk Direktörü Ken Falk, davayla ilgili yaptığı açıklamada, göç ve Suriyeli mülteciler konusunun sadece federal yönetimin yetki alanında olduğunu ve valinin eşit koruma sivil haklar yasalarını ihlal ettiğini ifade etti. 

Falk, ACLU'nun davayı, Indianapolis'teki toplu göçmenlik konularında faaliyet gösteren "Exodus Refugee Immigration" adlı sivil toplum kuruluşu adına açtığını belirtti.

Obama yönetimi eylül ayında yaptığı açıklamada, ABD'nin 2016 yılında en az 10 bin Suriyeli mülteci kabul edeceğini duyururken, Paris saldırılarının ardından ABD'deki bir çok eyaletin valisi Suriyeli göçmenleri kabul etmeyeceklerini açıklamıştı. 

ACLU Indiana başta olmak üzere, İnsan Hakları Mağdur Merkezi, Idiana Müslüman İttifakı dava başvurusundan önce yaptıkları açıklamada, Pence'ye mülteciler karşıtı kararını yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunmuştu.

ABD Aile ve Sosyal Hizmetler İdaresi'ne göre, çoğunluğu Burmalı mülteci olmak üzere her yer yıl bir çok farklı ülkeden bin 600 mülteci kabul eden Indiana'ya 2010 yılından bu yana toplam 40 Suriyeli mülteci yerleştirildi. 

Indiana'ya 2016 için federal yönetim tarafından onaylanan 890 mültecinin 215'i Kuzey ve Güney Asya'dan alınması, geri kalanının ise Suriyeli mülteci olması planlanıyordu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 22:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35