banner39

Irak ABD'den hava saldırısı talep etti

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Irak’ın ABD’den IŞİD'e yönelik hava saldırısı düzenlemesi talebinde bulunduğunu söyledi

Amerika 18.06.2014, 22:58 19.06.2014, 08:25
Irak ABD'den hava saldırısı talep etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Irak’ın ABD’den, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) örgütüne yönelik hava saldırısı düzenlemesi talebinde bulunduğunu söyledi.

Dempsey, Kongre’de Pentagon’un 2015 yılı bütçesine ilişkin katıldığı oturumda, “Irak hükümetinden hava kuvveti için talep aldık” ifadesini kullandı. Dempsey, talebin ne zaman geldiğine yönelik ise detay belirtmedi.

Obama yönetiminin böyle bir talebe ne yanıt vereceğinin yöneltilmesi üzerine ise Dempsey, “Nerede olursak olalım, IŞİD ile mücadele etmek ABD’nin ulusal çıkarlarınadır” değerlendirmesinde bulundu.

El Arabiya televizyonuna çıkan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de ABD’den IŞİD’e karşı hava saldırısında bulunmasını talep ettiklerini söyledi.

IŞİD’in Irak’ta son dönemdeki eylemlerinin ardından Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin ABD’den gizlice IŞİD’e karşı insansız hava araçlarıyla hava saldırısında bulunmasını istediği ABD medyasına bir süre önce sızmıştı. Obama yönetime konuyla ilgili soruları “tüm seçeneklerin masada olduğu” şeklinde yanıtlıyordu. Ancak yönetim, Irak’ın böyle bir talebi olup olmadığını açıkça teyit etmemişti.

MERKEL: AMERİKALILAR ÇOK ÖZEL BİR SORUMLULUK TAŞIYOR

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Irak’taki son gelişmeler konusunda ABD'nin, “özel bir sorumluluk taşıdığını” söyledi.

Merkel, Tunus Başbakanı Mehdi Cuma ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ABD’nin Irak'ı işgali nedeniyle bugün ülkede yaşananlar konusunda da sorumluluk taşıdığı yönünde Alman siyasetçiler tarafından yapılan yorumları hatırlatarak, değerlendirmesini sorması üzerine Merkel, “Tabii ki Amerikalılar çok özel bir sorumluluk taşıyor. ABD’nin gösterdiği tepkiden de bu anlaşılıyor” dedi.

Başbakan Merkel, “ABD’nin Irak konusunda özel bir sorumluluk taşıdığı ortada ama aynı zamanda ABD Başkanı Barack Obama’nın da bunu zaten gördüğü son günlerde anlaşılıyor” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?